Fővárosi Közgyűlés - Javaslatcsomagot fogadtak el a megfizethető lakhatásért
Javaslatcsomagot fogadott el a fővárosi lakhatási programok kormányzati elősegítéséért, a meglévő lakásállomány és ingatlanok optimálisabb kihasználásáért, a lakhatás megfizethetőségének javításáért, valamint a fővárosi lakáskínálat és a megfizethető bérlakásszektor bővítéséért a Fővárosi Közgyűlés szerdán.
Karácsony Gergely főpolgármester A javaslatok a megfizethető lakhatásért címmel benyújtott előterjesztésében azt írta: a fővárosi lakhatási válság enyhítéséért egyaránt szükség van a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok kezdeményezéseire, az Európai Unió fejlesztési forrásainak célzott felhasználására, valamint a központi kormányzat korábbiaknál aktívabb szerepvállalására.
A döntés értelmében a képviselők többsége felkéri a kormányt, hogy gondoskodjon az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott fővárosi lakhatási programok felhívásainak haladéktalan közzétételéről. Ennek érdekében a főpolgármester megkeresi a feladatkörrel rendelkező minisztert.
A közgyűlés felkérte Karácsony Gergelyt, javasolja a kormánynak: biztosítson az önkormányzatoknak tőketámogatást és kedvezményes hitelforrást az önkormányzati bérlakásszektor bővítésére, valamint segítse a budapesti energiahatékonysági lakásfelújítási programot a fővárosi önkormányzat által létrehozott vissza nem térítendő támogatási keret állami vagy uniós forrásokból történő kiegészítésével.
A közgyűlés egyetértett azzal, hogy a kormány meg kívánja előzni a lakások turisztikai célú hasznosításának további budapesti terjedését a tervezett kétéves moratórium bevezetésével, azonban szükségesnek tartja a felkészülési idő jogilag lehetséges legszűkebbre szorítását.
A testület felkérte Karácsony Gergelyt arra is, javasolja a kormánynak, hogy legalább kétéves moratóriumot vezessen be az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok állampolgárainak második budapesti lakásvásárlására.
Szerepel az elfogadott javaslatcsomagban az is, hogy
a hosszú távú lakáskiadás ösztönzéséért az egy évnél hosszabb időre kiadott lakásoknál a turisztikai célú lakáskiadás átalányadójának felét, a legalább három évre kiadott lakásoknál pedig a jövedelem adómentességét biztosítsa a kormány.
Javasolták: a kormány intézkedjen, hogy a munkáltatók adómentes béren kívüli juttatásként nyújthassanak lakbértámogatást a lakásvagyonnal nem rendelkező munkavállalóiknak.
Elfogadták Szentkirályi Alexandra (Fidesz-KDNP) javaslatát is, hogy dolgozzanak ki új fővárosi lakásrezsi-támogatási rendszert.
A képviselők 19 igen szavazattal és 12 tartózkodással támogatták Szaniszló Sándor (DK) javaslatát, amelyben követelik a kormánytól, biztosítson fedezetet a HÉV-szerelvények karbantartására, új járművek beszerzésére, és elítélik, hogy a kormány még nem tett elegendő intézkedést az európai uniós fejlesztési források felhasználására a kötöttpályás, környezetbarát közösségi közlekedés jármű- és hálózatfejlesztésénél. Egyben felkérték BKK-t és a BKV-t, hogy mutassa be a HÉV-járatok esetleges villamospótlásának technikai, pénzügyi, időbeli lehetéségét.
A képviselők többsége elfogadta Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) javaslatát, hogy tegyék lehetővé a belvárosban a visszaváltható palackok 0-24 órán át hozzáférhető visszaváltását, és készüljön terv a hulladékgyűjtő edények mellé telepítendő palacktartó gyűrűk felszerelésére. Azt a javaslatát is
támogatták, hogy álljanak ki a Budapesten működő országos múzeumok fővárosban tartása és fejlesztése mellett, valamint, hogy a BKK tegye ingyenessé a kutya- és kerékpárszállítást a bérlettel rendelkezőknek, és a BKK dolgozzon ki javaslatokat az éjszakai buszközlekedés fejlesztésére, a péntek-szombat esti, valamint az ünnepnapokat megelőző éjszakákon a metróüzem kiterjesztésére.
Déri Tibor (DK) javaslatára a BKK-nak egyeztetnie kell a külső operátorok által üzemeltetett járatokon a kerékpárszállítás biztosításáról, az éjszakai buszközlekedés átalakítása pedig nem ronthatja a külvárosok közösségi közlekedéssel való éjszakai elérhetőségét.
Radics Béla (Fidesz-KDNP) azt javasolta, mivel a Fővárosi Törvényszék 2024 augusztusában hatályon kívül helyezte a közgyűlés döntését, amelyben a XIII. kerületben sétányt neveztek el Horn Gyuláról, a közterület új neve legyen Pesti srácok sétány. Indítványozta, hogy a döntés végrehajtásáért a főpolgármester kérje ki a kerület véleményét. A vitában Radics Béla lelkiismereti kérdésnek nevezte a sétány átnevezését, Szaniszló Sándor (DK) szerint viszont a Fidesz Orbán Balázs szavai után "40 évig nem veheti a szájára" a pesti srácok nevét. A képviselők végül 21 igen szavazattal elfogadták az előterjesztést.
A képviselők 27 igen szavazattal, az MKKP képviselőinek nem szavazata ellenében elfogadták Vitézy Dávid javaslatát a közterületi elnevezésekről szóló rendelet módosításáról, így azok kivételével, akik még életükben díszpolgári címet kaptak, csak az érintett halála után 25 év elteltével lehet valakiről közterületet elnevezni.
A képviselők Vitézy Dávid javaslatára döntöttek arról is:
egyetértenek azzal, a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vasúti kapcsolatának kiépítése elsődleges a közúti fejlesztéshez képest.
Szaniszló Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy bár fontos a vasúti kapcsolat, de a kormány 20 év után végre felismerte a Ferihegyi út felújításának fontosságát és forrást is biztosítana hozzá, így félő, hogy a javaslat elfogadása esetén a kormány nem kezd hozzá a közúti fejlesztéshez sem. A képviselők többsége elfogadta Szaniszló Sándor javaslatát is, hogy a Vitézy-javaslatban szereplő tulajdonosi hozzájárulás ki nem adása helyett a főpolgármester a felterjesztési joggal élve tájékoztassa a minisztert a közgyűlés véleményéről.
Borítókép: Budapest, 2024. október 30. Karácsony Gergely főpolgármester újságíróknak nyilatkozik a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt a Városháza dísztermében 2024. október 30-án. MTI/Koszticsák Szilárd