EU-elnökség - A regionalizmus erősítéséről beszéltek az európai parlamentek képviselői
A regionalizmus megerősítéséről, Európának az állampolgárokhoz történő közelítésének szükségességéről beszéltek a felszólalók az Európai Unió parlamenti elnökeinek konferenciáján hétfőn Budapesten. Kövér László házelnök az eseményt záró felszólalásában rögzítette: Magyarország egy erős Európai Unióban érdekelt, még akkor is, ha a célhoz vezető útról esetleg merőben eltérő véleménye van.

A Közelebb a választókhoz: regionalizmus Európában és Európa kulturális identitásának megőrzése című tanácskozáson Lorenzo Fontana, az olasz Képviselőház elnöke leszögezte, a kulturális identitások védelme az unió egyik sarokköve, és alapvető eszköz arra, hogy a polgárokat közelebb hozzák Európa eszméjéhez.
Az integrációs folyamat elmélyítése érdekében ezért meg kell határozni azokat a közös vonásokat, amelyek együtt léteznek, ám nem helyettesítik az egyes országok identitását - érvelt.
Minden eddiginél szükségesebbnek nevezte, hogy a nemzeti és regionális parlamentek az európai döntéshozatalban az eddiginél jobban vehessenek részt, jobban érvényesíthessék a területi sajátosságokat.

Ana Brnabic, a szerb nemzetgyűlés elnöke elmondta, nemcsak az EU, hanem a csatlakozni kívánó országok, például Szerbia számára is fontos, hogyan lehet közelebb hozni Európát saját polgáraihoz, és hogyan őrizhetők meg azok az egyedülálló kulturális identitások, amelyek Európát Európává teszik.
A polgárok joggal várják el, hogy a döntések közelebb kerüljenek hozzájuk, és hogy hatással legyenek a döntésekre. A regionális intézmények megerősítése egyike azoknak a módszereknek, amelyekkel áthidalható a polgárok és a kormányzás közötti szakadék - jegyezte meg, hozzátéve: ezen dolgoznak Szerbiában is.

Maja Riniker, a svájci Nemzeti Tanács elnöke a svájci modellt bemutatva azt emelte ki, hogy a bizalom helyi szinten kezdődik: az állampolgárok nemcsak megválasztják a képviselőket, hanem jogszabályokról is szavaznak, nemzeti kérdésekről is közvetlenül döntenek nemzeti, tartományi és települési szinten is. Ha a polgároknak közvetlen beleszólásuk van környezetük alakításába, a politika már nem elvont fogalom - mutatott rá.
Jussi Halla-Aho, a finn parlament elnöke a nemzeti nacionalista mozgalmak elszigetelését nem nevezte bölcs stratégiának. A "pánikolás" helyett meg kell érteni: okai vannak annak, hogy egyre többen szavaznak rájuk - mondta.
Andrea Eder-Gitschthaler, az osztrák szövetségi tanács elnöke hangsúlyozta: az EU értékközösség, közös célnak kell lennie, hogy konstruktív párbeszéddel és világos felelősségtudattal továbbfejlesszék az uniót, egyben csökkentve a túlzott bürokráciát.
Nils T. Bjorke, a norvég parlament alelnöke azt mondta, Ukrajnában az európai értékek forognak kockán, ezért fent kell tartani az ország támogatását. Kitért arra, hogy sok helyen fenyegetés éri a véleménynyilvánítási és a gyülekezési jogot.
A magyar kormánynak sem kellene a Pride felvonulást betiltania - hangoztatta, azt kérve, oldják fel ezt a tilalmat.
Andries Gryffroy, a belga szenátus első alelnöke is támogatását fejezte ki Ukrajna iránt, majd arról beszélt, hogy az Európai Unió nem lesz nagy azáltal, ha folyamatosan kritizálják az intézményeit, beszélni kell a megoldásokról. Helyzetbe kell hozni a regionális és helyi erőket, hogy közelebb legyen a döntéshozatal az emberekhez - mondta.
Kerstin Lundgren, a svéd parlament harmadik alelnöke az LMBTQ-közösség jogainak védelme mellett foglalt állást. Elmondta, egyre nagyobb támadás éri ezt a közösséget, vannak kormányok a kontinensen is, amelyek gyűlöletet gerjesztenek ellenük. Vannak, akik azt mondják a nyugati demokráciák dekadensek, mert védik az LMBTQ-emberek jogait - közölte, hozzátéve, egyértelmű üzenetet kell küldeni az összes elnyomónak, "nem dekadencia, demokrácia a szó".
Shalva Papuashvili, a georgiai parlament elnöke azt hangsúlyozta, jelenlegi formájában az Európai Unió nem a teljes Európát képviseli. Georgia uniós csatlakozása nem arról szól, hogy egy exkluzív klubba szeretne tartozni, hanem egy régóta elhúzódó családegyesítésről van szó
- mondta.
Kövér László házelnök a konferenciát záró felszólalásában visszautasította, hogy az európai egység vagy a demokrácia ellenfeleiként bélyegezzék meg azokat - így a magyar kormányoldalt is - akik a saját értékeiket és érdekeiket képviselik egy közösségben, amelynek elvben egyenrangú tagjai. Rögzítette: Magyarország egy erős Európai Unióban érdekelt, még akkor is, ha a célhoz vezető útról esetleg merőben eltérő véleménye van.

A Pride-ra és az LMBTQ-közösségek jogaira vonatkozó megjegyzésekre úgy reagált: minden jószándékú kritikát megfontolnak, de álláspontjuk szerint a gyerekek erkölcsi fejlődése szempontjából a "mi dolgunk eldönteni, hogy mi az, amihez közel engedjük őket, és mi az amihez nem". Furcsának találta, hogy miközben e tekintetben több kritika éri Magyarországot, a nemzeti kisebbségek elnyomásáról sem itt, sem máshol nem beszélnek.
Megjegyezte: lelkes taps üdvözölte az ukrán házelnököt a konferencián, amit megért, hiszen "minden látszat ellenére" a magyar kormányoldal együtt érez Ukrajnával a háború miatt, de ez nem jogosítja fel őket arra, hogy megfosszák az ottani nemzeti kisebbségeket - köztük a magyarokat - alapvető nyelvi jogaktól, iskoláiktól.
Kövér László közölte: egy ukrán rendelet ma azt is megtiltja, hogy az iskolai szünetekben a gyerekek anyanyelvükön, magyarul beszéljenek egymással. Úgy összegezett, szeretné, ha realitások talaján, egyenlő mércével mérnének mindenkit a jövőben.
A konferencia zárónyilatkozatában a házelnökök hangsúlyozzák, egy erős, szuverén és ellenálló Európa megteremtésében továbbra is meghatározó szerepet fognak játszani az erős tagállamok.
Megerősítették Ukrajna függetlensége, a nemzetközileg elismert határain belüli szuverenitása és területi integritása iránti folyamatos és rendíthetetlen támogatásukat is.
Borítókép: Budapest, 2025. május 12. Kövér László, az Országgyűlés elnöke (k) beszédet mond az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségéhez kapcsolódó parlamenti eseményeinek sorát záró, az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országház Felsőházi termében 2025. május 12-én. MTI/Koszticsák Szilárd