Frissült
2024. november 8., péntek 9:03

Orbán Viktor: óriási gazdasági lehetőséget jelent, hogy az Egyesült Államok új elnöke barátja Magyarországnak

Óriási, korábban meg nem lévő gazdasági lehetőségként értékeli Orbán Viktor, hogy az Egyesült Államok új elnöke Magyarország barátja. A miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában hangsúlyozta, hogy közvetlen összefüggés van a világban zajló nagy változások és a magyar családi költségvetések, illetve a következő év gazdasági perspektívái között.

Miniszterelnöki interjú a Kossuth rádióban
Budapest, 2024. november 8. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. november 8-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor azt mondta, olyan dolgokat lehet megcsinálni a következő évben, amelyekre néhány hónappal ezelőtt még gondolni sem lehetett.

Az, hogy elindul a Demján Sándor-program és a kisvállalkozók soha nem látott méretű segítséget kapnak, közvetlenül függ össze a világpolitikai lehetőségekkel - emelte ki. Hozzátette, az olcsóbb lakhatás irányába is azért lehet fontos lépéseket tenni, mert a nemzetközi politikai változások megteremtették ennek lehetőségét.

Az, hogy a kormányzat a következő évben növelni akarja a bérek vásárlóértékét, vagy hogy a 13. havi nyugdíjat állandóvá tudja tenni, mind azért lesznek lehetségesek, mert úgy alakult a világpolitikában a helyzet ahogy, és mi magyarok jól értettük meg, hogy mi fog történni, és felkészültünk rá

- mondta.

Orbán Viktor kiemelte: a legnagyobb bajunk az ukrajnai háború, mert ha a háború nem lett volna vagy hamarabb lett volna vége, akkor az infláció "sem szaladt volna el" olyan magasra, az energiaárak sem lennének ott, ahol, nem lettek volna szankciók, számos kereskedelmi tevékenység nem szakad meg, és a gazdaságok egész Európában sokkal jobb állapotban lennének.

Közölte, tudták, hogy ha Amerikában a demokraták nyernek, akkor "folytatódik ez a mizéria", és Magyarországon a következő évben háborús költségvetést kell készíteni, amelyben nem a nemzeti össztermék két, hanem három-négy százalékát kell erőltetett módon, de gyorsan elkölteni katonai kiadásokra.

Hozzátette, azt is tudták, hogy ha Donald Trump nyer, akkor egy békeköltségvetést lehet készíteni.

Jelezte: meg is változtatták a törvényhozás rendjét. Azt kérte az Országgyűléstől, hogy várják meg az amerikai elnökválasztást, hogy megértsék, 2025 békeév vagy háborús év lesz-e, és ennek megfelelően nyújtsanak be költségvetést. Kiemelte, hogy most békeköltségvetést nyújtottak be.

Arról is beszélt, hogy

van a gazdasági semlegesség filozófiája, van egy új gazdaságpolitika, ami ezekhez a változásokhoz igazodik, és már van egy 21 pontos akcióterv, ami konkrétan az emberek mindennapi életét fogja kedvezően befolyásolni.

Semmi túlzás nincs abban, "amikor azt mondom, hogy fantasztikus évünk lesz 2025-ben, mert a világban ehhez a feltételek meglettek" - szögezte le a miniszterelnök.

A Kínával való esetleges kereskedelmi háborúra vonatkozó kérdésre válaszolva Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy "itt van az amerikai-kínai ügy, itt nyilván viták vannak, voltak és lesznek". Azt mondják, el kell dönteni, hogy ide vagy oda állunk, de valójában mi nem akarunk mást, mint amit az amerikaiak - tette hozzá.

Rámutatott: Donald Trump és az amerikaiak jó üzletet akarnak kötni a kínaiakkal, és mi sem akarunk mást, csak jó megállapodásokat kötni velük. Mindenki ugyanazt akarja, tehát nem szükséges egymással vitatkozó felek egyik vagy másik oldalára állni. Miért nem állunk a saját oldalunkra? - tette fel a kérdést.

Nekünk magyar érdekeink vannak, nekünk a magyar emberek fontosak, nekünk azt kell csinálnunk, ami a magyar érdeknek megfelel

- jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy így kell politizálnunk nyugatra és keletre is.

Megjegyezte, mindig meglepődik azon, hogy "egészen komoly koponyák" is képtelenek a magyar önérdeket kiindulópontnak tekinteni, állandóan valaki máshoz akarnak igazodni, valaki más mellé akarnak lecövekelni, "oda akarják kötni a lovukat", de így nem lehet.

Hangsúlyozta, hogy ha komoly dolgokat akarunk csinálni, ha fejlődni akarunk, ha a saját teljesítménytől akarjuk függővé tenni az életünk minőségét, akkor vállalnunk kell, hogy magyarok vagyunk saját érdekekkel, és eszerint fogunk eligazodni majd a politikai univerzumban.

Egyesek szerint ez nem lehetséges, mert "túl kicsik vagyunk ehhez" - mondta, hozzáfűzve: ő ezt sosem hitte, mert "először is nem vagyunk kicsik, ez egy nagy nemzet", emellett pedig látott sikeres országokat ilyen mérettel, amelyek csak a saját érdekeiket követve ügyesen barátokat gyűjtöttek a világban, és utána ezt beforgatták gazdasági előnnyé.

Az, hogy Magyarországnak ma egy barátja az Egyesült Államok elnöke, egy olyan gazdasági lehetőség az ország számára, ami korábban soha nem állt fönn

- mutatott rá a miniszterelnök, aki olyan hatalmas győzelemként értékelte Donald Trump győzelmét az amerikai választáson, amely "nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik".

Kijelentette: mindenki tudja, hogy ha 2020-ban Donald Trump nyert volna az Egyesült Államokban, akkor ez a lidércnyomásos két év meg sem történt volna, nem lett volna háború, mert lett volna egy olyan erős vezetője Amerikának, aki kellő időben megkötötte volna a szükséges megállapodásokat.

Ez elmaradt, és most iszonyatos árat fizetünk, illetve fizettünk az elmúlt két évben, és az európaiak - egy-két kivétellel, mint a szlovákok és a Vatikán - ezt a rossz dolgot támogatták.

Most ennek vége van - mondta Orbán Viktor. Úgy értékelt:

nyilvánvaló, hogy ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolnunk kell.

A miniszerelnök kifejtette: a fronton a helyzet nyilvánvaló, katonai vereség van. Az amerikaiak ki fognak szállni az ukrajnai háborúból, nem fogják bátorítani, nem fogják azt mondani, hogy a háború jó dolog.

Orbán Viktor rámutatott: Donald Trumpról sok mindent szoktak mondani, de egy dolgot senki sem kérdőjelez meg, azt, hogy ő nem indít háborút. Olyan ember, aki utálja a háborút, egy igazi üzletember, aki azt gondolja, hogy az élet meg a dolgok akkor mennek jól, ha nincs háború - fogalmazott.

Hozzátette: ezt a háborút Európa egyedül nem tudja finanszírozni. Vannak, akik még akarják, továbbra is iszonyatos mennyiségű pénzt akarnak küldeni ebbe az egyébként elvesztett háborúba, de nő azoknak a száma, akik csöndben maradnak, pedig korábban hangosak voltak.

És itt vagyunk mi, akik mindig is ezt mondtuk, és úgy látjuk, eljött a pillanat, váltsunk háborúról békére. Ez a folyamat zajlik, ez tette izgalmassá az európai vezetők budapesti találkozóját, ami Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye volt - mondta Orbán Viktor, aki köszönetet mondott a budapestieknek, amiért elviselték a szervezéssel járó kényelmetlenségeket.

Innen most mindenki úgy megy el, hogy egy fantasztikus országban volt, egy nagyszerű városban volt, egy nagy népnél járt, egy nagy kultúra vendég volt

- értékelt, megjegyezve, nem az aktuális méret az érdekes, hanem a történelem.

Az orosz-ukrán háborúról szólva arra a felvetésre, hogy az egyik háborúzó fél azt mondja, a békéhez erő kell, és az erő nyelvén kell a békéhez eljutni, Orbán Viktor azt felelte, hogy ez egy jó gondolat, ha erős vagy, de nem tűnik jó gondolatnak, ha a másik fél az erősebb.

Hozzátette: ez nem az ő dolga, hanem az ukránoké, akik hősiesen harcoltak az elmúlt két évben. Hangsúlyozta, hogy nem tartozik azok közé, akik lekicsinyelnék vagy lebecsülnék azt a heroikus küzdelmet, amit az ukránok folytattak. Azt pedig, hogy a vezetőik jó irányba fordították-e az ország szekerét, majd eldöntik az ukránok.

Orbán Viktor Európa legnagyobb problémájának nevezte, hogy nem beszél azokkal, akikkel beszélni kell. Ha nem mész el Moszkvába, Kijevbe, Pekingbe, ha Donald Trumpot nem leendő amerikai elnöknek látod, hanem inkább kritizálod, lenézed, ellene vagy, akkor hogy fogod összerakni a tervedet a jövőre? Ez az a luxus, amit a politikában nem lehet megengedni - szögezte le Orbán Viktor.

A kormányfő emlékeztetett, hogy négy hónappal ezelőtt járt Kijevben, Moszkvában, beszélt a kínai elnökkel, a török elnökkel, "az akkor még Bidennek hívott amerikai elnökkel" és Donald Trumppal is, majd írt egy jelentést az európai miniszterelnökök számára. A kommunikáció alapján abban leírta, hogy mi fog történni.

"Most pontosan ott vagyunk, amit előre lehetett jelezni", tehát egyetlen vezetőnek sincs oka azt mondani, hogy most meglepődött, mert a magyar békemisszió eredményeképpen minden pontosan előrelátható volt

- mondta.

Nem azért, mert nekünk jövőbelátó képességünk van, vagy jók vagyunk szerencsejátékban, hanem mert "ha kommunikálsz, akkor megérted, hogy mi fog történni" - mondta Orbán Viktor. Hangsúlyozta, hogy Magyarországot leszámítva lényegében senki sem készült fel erre, Magyarország viszont jól felkészült.

Hozzátette, most kevés idő alatt kell a tévedés kockázata mellett gyors, fontos döntéseket hozni, de "azért jöttünk össze, hogy segítsük egymást abban", hogy mindenki meghozhassa a maga jó döntését.

Orbán Viktor jelezte:

Magyarország számára és intellektuális szempontból is nagyon izgalmas lesz az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésén a tanácskozás Mario Draghi volt olasz miniszterelnökkel, az Európai Központi Bank korábbi elnökével, aki hosszú hónapok munkájának eredményeképpen összeállított egy látleletet az európai gazdaságról.

Az európai versenyképességi bajok "szíve közepe", hogy ma egy európai vállalkozó négyszer akkora árat fizet a gázért és háromszor akkorát az áramért, mint az ugyanabban az iparágban dolgozó amerikai. Ez egy olyan versenyhátrány, amit semmilyen jó döntéssel nem lehet pótolni - értékelt.

Teljesen új energiaszabályozásra van szükségünk, ami nem teszi tönkre az európai vállalkozásokat és következésképpen a családokat sem - fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva, egy magyar ember "mindig szentségel, ha lát egy számlát, de akkor szentségelne igazán", ha összevetné a saját gáz- vagy energiaszámláját egy nyugatiéval, akkor is, ha ott többet keresnek.

Hangsúlyozta,

az, hogy nálunk a legolcsóbb a családoknak a gáz, az áram, "olyan hatalmas versenyelőny Magyarország oldalán, amit az ember nem is tud felmérni, csak ha kilép a nemzetközi térbe", hiszen a többiek sokkal jobban szenvednek nálunk

- mutatott rá.

A miniszterelnök megoldandó gondként, kihívásként szólt arról, hogy piacot kell találni a magyar termékeknek, hangsúlyozva ugyanakkor, Magyarország fel van erre készülve.

A társadalmi munkamegosztás részeként említette, hogy a politikusok "elvileg arra valók, hogy azon gondolkodjanak egész nap", mi fog történni, majd csináljanak terveket, azokat hajtsák végre, és mondják el az embereknek, hogy az utolsó falu utolsó házában is mi fog történni.

A miniszterelnök szólt arról is: az illegális bevándorlást támogató bírósági aktivizmus központja Brüsszelben van, tehát ott kell változást elérni.

Kiemelte: ha csak a nemzeti bíróság, törvényhozás szintjén lehetne rendezni a migrációt, egyszerű lenne dolog, de a folyamatba belép Brüsszel, és "a baj onnan jön", "ott van a kígyó feje".

Példaként említette, hogy noha az olasz kormány "remek törvényeket hozott", amelyekkel le lehet fékezni a migrációt, az olasz bíróság elküldte azokat Brüsszelbe, arra hivatkozva, hogy nem világos, hogy a jogszabály nem ütközik-e európai jogba.

Brüsszelben pedig, ahol föderalista, európai egyesült államokban gondolkodó bírói kultúra működik, lehetett tudni előre, hogy azt fogják mondani, a nemzeti jogszabályok ellentétesek az Európai Unió fennálló migrációs szabályaival.

Ezzel máris "elkaszálták az olasz kormány által meghozott remek jogszabályokat" - fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve, hogy "velünk is ezt csinálják", csak "mi föllázadtunk ez ellen".

A nemzeti konzultációról szólva úgy értékelt: Brüsszelben ugyan nem a magyar emberek, hanem a magyar kormány véleményét fogják figyelembe venni, de a kormány ereje attól függ, hogy az emberek milyen erővel állnak mögötte.

Ha kevesebben vannak mögötted, mint ahogy most Németországban, "akkor bukfenc", ha viszont sokan, "akkor állsz a lábadon és vállalsz konfliktusokat és harcolsz és küzdesz"

- fogalmazott.

Orbán Viktor megjegyezte: azért tud lázadni Brüsszelben, és azért van még mindig életben, mert a magyar kormány mögött van az emberek józan többsége, aki nem akar migrációt, aki családbarát kormányt, békét, normális energiaárakat és 13. havi nyugdíjat akar.

Azt is mondta: jó, ha tudják az emberek, hogy ha Brüsszel politikája közvetlenül érvényesülne Magyarországon, akkor minden család rosszul járna, ahhoz pedig, hogy a kormány meg tudja védeni magát és a családokat, az kell, hogy az emberek néha fejezzék ki egyértelműen, hogy a kormánnyal vannak.

Stabil pozíciókra van szükség, és ezt az emberek tudják megadni - hangsúlyozta, arra kérve az embereket, hogy töltsék ki és küldjék vissza a konzultációs íveket, és ezzel adjanak a küzdelemhez elegendő erőt a kormánynak.


Borítókép: Budapest, 2024. november 8. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. november 8-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor
Kossuth rádió
Egyesült Államok
Donald Trump
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!