2025. február 3., hétfő 19:28

Bruck Edith is érintett az olaszországi holokauszttúlélőkkel szembeni antiszemita támadásban

Bruck Edith magyar-olasz írónő alakja is szerepel azon a - holokauszttúlélőkre emlékező - graffitin, amelyet antiszemita támadás ért Milánóban hétfőn.

Antiszemita falfestményrongálás Milánóban
Milánó, 2025. február 3. Fotót készít mobiltelefonjával egy férfi AleXsandro Palombo olasz művész Bruck Edith magyar származású olasz írót, holokauszttúlélőt ábrázoló falfestményéről, amelyet antiszemita támadás ért Milánóban 2025. február 3-án. MTI/EPA-ANSA/Davide Canella

A megtámadott stencilalkotást Alexsandro Palombo képzőművész valósította meg Auschwitz felszabadításának nyolcvanadik évfordulója alkalmából.

A milánói Michele Amari utcában található kaszárnya falán megtekinthető alkotáson Olaszországban ismert holokauszttúlélők láthatók, Bruck Edith írónő, Liliana Segre szenátor és Sami Modiano.

Bruck Edith kétszer is szerepel: az egyik jeleneten Auschwitz kapujában áll, és az izraeli zászlóval takarja be a koncentrációs rabok ismert csíkos ruháját. Ismeretlen tettesek a zászlót szabályosan leszakították a falról.

A másik jeleneten a holokauszttúlélők egymás mellett állnak: itt a mellükön látható sárga csillagot kaparták le az alkotásról.

Az alakok között Ferenc pápa is látható kereszttel a kezében és egy táblával, amelyen az "antiszemitizmus mindenhol jelen van" felirat olvasható.

Lombardia tartomány elnöke, Attilio Fontana aggodalmát fejezte ki az "antiszemita légkör" miatt.

Riccardo De Corato, a jobboldali kormánypárt, az Olasz Testvérek (FdI) milánói önkormányzati frakciójának képviselője azt hangoztatta, hogy Milánó az egyetlen város, ahol a Hamász palesztin terrorista szervezetet éltető tüntetések zajlanak.

Elly Schlein, a baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára kijelentette, hogy a műalkotás elleni támadás a közös emlékezet gyáva megszentségtelenítésének számít.

A Tiszabercelen született és Tiszakarádon nevelkedett Bruck Edithet tizenhárom éves korában családjával Auschwitzba deportálták. 1955 óta Olaszországban él. Az Elveszett kenyér című könyvével 2021-ben elnyerte a Viareggio-Repaci irodalmi díjat.

2021 februárjában a szentszéki napilap, a L'Osservatore Romano közölte cikkét a holokausztról, amelyet követően Ferenc pápa római lakásán kereste fel az írónőt, hogy az emberiség nevében bocsánatot kérjen tőle a második világháború alatt történtekért.

A kilencvenhárom éves Bruck Edith nevéhez olyan magyar költők olasz fordítása kötődik, mint József Attila vagy Radnóti Miklós.


Borítókép: Milánó, 2025. február 3. AleXsandro Palombo olasz művész holokauszttúlélőket, Bruck Edith magyar származású olasz írót, Liliana Segre szenátort és Sami Modianót ábrázoló falfestménye, amelyet antiszemita támadás ért Milánóban 2025. február 3-án. A vandálok a milánói Michele Amari utcában található kaszárnya falára festett holokauszttúlélőkre emlékező graffitin a sárga csillagot kaparták le az alkotásról. MTI/EPA-ANSA/Davide Canella

Olaszország
Magyarország
antiszemitizmus
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!