2025. március 10., hétfő 10:36

Kék bolygó - Magyar projektvezetéssel elkészült az észak-macedóniai hulladékgazdálkodás átalakításának koncepciója

Magyar projektvezetéssel, több mint kétéves munka eredményeként elkészült az Észak-Macedónia hulladékgazdálkodásának átalakításáról szóló koncepció. Ha ezt a modellt elfogadják, példaértékű lesz a csatlakozás előtt álló országoknak és az unió tagállamainak is - hangsúlyozta Wégner Krisztina környezetvédelmi szakjogász a Kék bolygó című podcast hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.

Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke emlékeztetett arra, hogy az alapítvány nyerte el az Észak-Macedónia hulladékgazdálkodásának átalakítására kiírt egymillió euró értékű, uniós finanszírozású Twinning pályázat vezetését. A hulladékgazdálkodási program kidolgozása a balkáni állam uniós csatlakozási felkészülésének része. A program célja, hogy megteremtsék a hulladékgazdálkodás jogszabályi, intézményi, pénzügyi, infrastrukturális és informatikai hátterét.

Wégner Krisztina környezetvédelmi szakjogász elmondta: a konzorcium tagja a Kék Bolygó Alapítvány mellett az osztrák környezetvédelmi ügynökség volt, amely a munka 15-20 százalékát végezte, emellett meghívtak spanyol és észt szakértőket is.

Megjegyezte, hogy Észak-Macedóniában mindenhol rengeteg a szemét, és fővárosa, Szkopje az egyik legrosszabb levegőjű város Európában - részben a nagyon jelentős mértékű lakossági hulladéktüzelés miatt -, ezért a környezetvédelemben érdekeltek a helyiek is.

Wégner Krisztina ismertetése szerint kidolgozták a hulladékgazdálkodáson belül a hulladékáramok teljes átalakítását, valamint egy új intézményt, amely megoldhatja, hogy tisztább legyen minden az országban. "Két év alatt eljuttattuk oda Észak-Macedóniát, hogy ha elfogadják a koncepciót és jogszabálycsomagot, rövid időn belül nagyon komoly és látható eredményeket tudnak elérni" - emelte ki.

Áder János hozzátette: ennek köszönhetően tisztább lesz a környezet, ami segíti a turizmus fejlődését is, de a lakosság is egészségesebb körülmények között élhet.

Wégner Krisztina emlékeztetett arra, hogy a kiterjesztett gyártói felelősségi elv - egy speciális szervezési és finanszírozási modell - alá jól meghatározható anyagáramok tartoznak: a csomagolás során keletkezett hulladékok (műanyag, fa , papír, fémek), valamint az elektromos és elektronikai berendezések hulladékai (akkumulátorok, elemek).

Észak-Macedóniában - egy korábban elfogadott, előrelátó jogszabálynak köszönhetően - az olaj és a gumiabroncs, az elhasznált járművek és a textil is benne van ebben a körben. Ezeket kezdik el szelektíven gyűjteni.

A rendszer koordinálását egy magancég végzi majd, amely szigorú állami felügyelet mellett fog működni - mutatott rá a szakember, hozzátéve: azért választottak magán és nem állami cégformát, mert nehéz a jó szakembereket vissza- vagy átcsábítani a közszférába, és a rendszert a magánszféra, a gyártók, import termékek esetén az első forgalmazók finanszírozzák.

A cég maga nem fog gyűjteni és hasznosítani, a meglévő szereplőket fogja egy transzparens rendszerbe "beleerőltetni", végrehajtatja velük kötelezettségeiket.

"Nem engedjük a szereplőket csalni és nem engedjük őket a rendszeren kívül lenni" - mondta Wégner Krisztina, kiemelve, hogy a kinti adatok alapján azt látják, hogy a már működő hulladékáramokban, így például a csomagolásban, az anyagok 60 százaléka nincs a rendszerben.

Áder János azon felvetésére, hogy az új rendszer bevezetése hosszú folyamat lehet, Wégner Krisztina úgy vélte: a program akár egy éven belül elindulhat. Ha az általuk kidolgozott jogszabálytervezetet elfogadják, onnantól kezdve fél éven belül elkezdődhet a szervezet felállítása. A Kék Bolygó Alapítvány által kialakított ötéves munkaterv szerint az első év a teljes felkészülésről szól, a második évtől lesz képes a rendszer eredményt produkálni, a harmadik évtől pedig nagyon látványos eredmények várhatók.

Wégner Krisztina szerint ez a rendszer segítheti a többi balkáni ország csatlakozását is és felkészülésüket a hulladékgazdálkodás területén. A felzárkózó országoknak egy olyan gyors, gyakorlati eredményt produkáló előbbre lépést jelenthet, amely megalapozza a tisztább környezetet, a transzparenciát, valamint a hulladékgazdálkodási iparág alapját.

"Ha ezt a modellt elfogadják, példaértékű lesz a csatlakozás előtt álló országoknak és az unió tagállamainak is, hiszen olyan gyakorlatot fog tudni bemutatni, ami jelenleg nincsen" - hangsúlyozta, kiemelve, ez a tudás más országokban is hasznosítható lesz.


Borítókép: Budapest, 2024. december 2. Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédet mond Magyarország helyzete és előrehaladása a zöld átállásban címmel a Budapest Climate Summit rendezvényen a budapesti Marriott Hotelben 2024. december 2-án. MTI/Szigetváry Zsolt

Kék bolygó
Áder János
környezetvédelem
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!