Frissült
Videó
Galéria
2025. március 12., szerda 11:19

Vargha Tamás: a legmodernebb technológiákkal gazdagodott a honvéd tisztképzés

A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a honvéd tisztképzés - jelentette ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára szerdán Szolnokon, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hadtudományi és honvédtisztképző karának ottani campusán, ahol szimulátorokat és speciálisan a légi közlekedésre fókuszáló kibővített valóságlaboratóriumot (XR labor) adtak át.

A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a tisztképzés Szolnokon
Szolnok, 2025. március 12. Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára beszél a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hadtudományi és honvédtisztképző kara új laborjának átadásán az egyetem szolnoki campusán, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár bázisán 2025. március 12-én. Az NKE honvédtisztképző karán egy repülőtéri toronyirányító szimulátort, egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátort és egy, a különböző virtuális kiterjesztett és vegyes valóságot alkalmazó XR laboratóriumot adtak át. MTI/Mészáros János

Vargha Tamás, aki egyben Fejér vármegye 1-es számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője is, mérföldkőnek nevezte ezt napot a honvéd tisztképzés és a katonai kutatások fejlesztése terén.

Hozzátette: az egyetem oktatói, a honvédtisztjelöltek és a Magyar Honvédség tisztjei a legújabb eszközökkel készülhetnek a jövő kihívásaira, az ország védelmére és a magyar emberek szolgálatára.

Beszélt arról, hogy szomszédságunkban már több mint három éve dúl háború, "mi kezdetektől fogva a béke pártján álltunk és állunk". Kötelességünk, hogy ebből a konfliktusból is, mint más konfliktusból, ami zajlott és zajlik a világban, a következményeket és a tanulságokat levonjuk - fűzte hozzá.

A mesterséges intelligencia alkalmazása, a dróntechnológia fejlődése és fejlesztése, illetve a kiberbiztonsági rendszerek kutatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a Magyar Honvédség lépést tudjon tartani az új kihívásokkal és egy korszerű, jól felszerelt modern haderőt biztosítson Magyarország védelmére

- hangoztatta.

Az új szimulátorok és eszközök segítenek abban, hogy a tisztjelöltek egy élethű és modern környezetben sajátíthassák el a döntéshozatali mechanizmusokat és szerezzék meg a mindennapi szolgálatukhoz szükséges készségeket - mondta.

Ezek az eszközök lehetőséget teremtenek további technikai kutatások és fejlesztések támogatására is - jegyezte meg. Valós idejű adatok gyűjtésével új stratégiák és taktikák kidolgozására nyílik lehetőség, ez pedig szintén hozzájárul a Magyar Honvédség képességeinek fejlesztéséhez - közölte.

A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a tisztképzés Szolnokon
Szolnok, 2025. március 12. Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára (k), Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd vezérkar törzsigazgatója (b) és Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora (j) átvágja a nemzeti színű szalagot az NKE hadtudományi és honvédtisztképző kara új laborjának átadásán az egyetem szolnoki campusán, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár bázisán 2025. március 12-én. Az NKE honvédtisztképző karán egy repülőtéri toronyirányító szimulátort, egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátort és egy, a különböző virtuális kiterjesztett és vegyes valóságot alkalmazó XR laboratóriumot adtak át. MTI/Mészáros János

Hangsúlyozta, hogy a legmodernebb eszközök sem elegendőek önmagukban. A haza védelme során a legfontosabb a magyar katona, aki ezeket az eszközöket értő módon használni tudja - jelentette ki.

Szavai szerint büszkék a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, amiért folyamatosan törekszik a fejlődésre, a fejlesztésre, és nyitott az innovációs megoldásokra.

Vargha Tamás megköszönte azoknak a szakembereknek a munkáját, akik részt vettek az eszközök fejlesztésében, és akik segítették az eszközök Szolnokra eljuttatását. Munkájuk eredményeképpen Szolnokon a tisztképzés ma a legmodernebb technológiákkal gazdagodhatott - emelte ki.

A parlamenti államtitkár az eseményen köszöntötte Józsa Dávid székesfehérvári világbajnok vitorlázórepülőt.

A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a tisztképzés Szolnokon
Szolnok, 2025. március 12. Hallgatók a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Repülésirányító és Repülő-hajózó Tanszékének ATC Tower szimulátortermében az átadás napján az egyetem szolnoki campusán, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár bázisán 2025. március 12-én. Az NKE honvédtisztképző karán egy repülőtéri toronyirányító szimulátort, egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátort és egy, a különböző virtuális kiterjesztett és vegyes valóságot alkalmazó XR laboratóriumot adtak át. MTI/Mészáros János

Deli Gergely, az NKE rektora arról, beszélt, hogy az eseményen az egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző karán zajló kitartó kutatási, fejlesztési munka kézzelfogható eredményei tekinthetők meg és a legújabb innovatív eszközöket adják át az állami légiközlekedési alapképzési szakon tanuló honvédtiszt-jelölteknek.

Küldetésüknek nevezte, hogy stratégiai jelentőségű, a jelenkor kihívásaira reagáló oktatási és kutatási feladatokat lássanak el.

A ma átadott újgenerációs eszközök támogatják az élményszerű, gyakorlatorientált és innovatív képzést az állami légiközlekedési alapképzési szakon - közölte.

Ezek az eszközök a Magyar Honvédség számára is kiemelt jelentőséggel bírhatnak, hatékonyan támogathatják a katonai feladatokra való felkészülést, a kiképzési gyakorlat előkészítését és szakszerű tervezését

- sorolta.

A korszerű szimulációs technológia csökkenti a képzési költségeket, optimalizálja a gyakorlati tapasztalatszerzést és hozzájárul a honvédség magas szintű felkészültségéhez - részletezte.

Emellett egyedülálló kutatási, fejlesztési lehetőségeket is biztosítanak, különösen a légiforgalmi irányítás, a repülésbiztonság, valamint a pilóta nélküli rendszerek interakcióinak mélyebb tudományos vizsgálatára. Hozzátette: stratégiai céljuk, hogy ezekkel a fejlesztésekkel tovább erősítsék nemzetközi szinten is kutatási együttműködéseiket és támogassák a védelmi szektor technológiai innovációit.

"Versenyképességünk és eredményességünk kulcsa a tudományos munka és az oktatási módszerek ötvözése az innovatív eszközökkel"

- fogalmazott.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a szerdán átadott egyik eszköz egy modern, repülőtéri toronyirányító szimulátor, amellyel egy integrált mintarepülőtéri környezetet tudnak teremteni. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos légijárművek mellett, a nagyméretű pilóta nélküli légijárműrendszerek irányítása is lehetségessé válik.

A másik egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátor, ami az állami légiközlekedési alapképzési szakon tanuló hallgatók oktatásában kap jelentős szerepet.

A harmadik egy XR laboratórium, amely segítségével vizsgálni tudják a különböző virtuális, kiterjesztett és vegyes valóságot, illetve az úgynevezett "digitális iker megoldások" alkalmazhatóságát.

A szimulátorok és az XR laboratórium, valamint az azoknak otthont adó helyiségek felújítása, berendezése a hazai Tématerületi Kiválósági program (TKP) és az Európai Unió támogatási forrásokon alapuló Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) projekt finanszírozásával valósut meg, csaknem 400 millió forint értékben.


Borítókép: Szolnok, 2025. március 12. Hallgatók a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Repülésirányító és Repülő-hajózó Tanszékének ATC Tower szimulátortermében az átadás napján az egyetem szolnoki campusán, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár bázisán 2025. március 12-én. Az NKE honvédtisztképző karán egy repülőtéri toronyirányító szimulátort, egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátort és egy, a különböző virtuális kiterjesztett és vegyes valóságot alkalmazó XR laboratóriumot adtak át. MTI/Mészáros János

Honvédelmi Minisztérium
Magyar Honvédség
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!