Frissült
2025. március 25., kedd 15:07

Hankó Balázs: Brüsszel a hazaszeretetet akarja összeférhetetlenné tenni

Brüsszel a hazaszeretetet akarja összeférhetetlenné tenni - jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján.

Hankó Balázs a Magyarország Házban megrendezett, a gyermekvédelemmel, valamint az Erasmus és a Horizont európai uniós programokkal kapcsolatos nemzetközi konferencián vett részt.

Sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, Magyarország nemet mond Brüsszel birodalmi törekvéseire, különösen azokra a követelésekre, amelyeket az Európai Bizottság az Erasmus programból való kizárás kapcsán fogalmazott meg.

A bizottság - Ursula von der Leyen elnök vezetésével, Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke, valamint "a brüsszeliták érdekeit képviselő" Magyar Péter támogatásával - olyan intézkedéseket kíván rákényszeríteni Magyarországra, amelyek korlátoznák a rektorok és más egyetemi vezetők mandátumát, valamint összeférhetetlenségi szabályokat vezetnének be számukra - jelentette ki.

"Mindezt úgy akarják megtenni a brüsszeliták, hogy visszamenőleges jogalkotásra akarják kényszeríteni Magyarországot. Tudjuk, ez a jog egyik legalapvetőbb eleme, hogy visszamenőlegesen nem lehet szabályozni"

- hívta fel a figyelmet Hankó Balázs.

Hangoztatta, hogy pontosan azok folytatnak jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben, akik a jognak ezt a legalapvetőbb szabályát sem akarják betartani.

Hozzátette, hogy kedd délután ismét tárgyalnak a bizottság képviselőivel, köztük a testület egyik alelnökével is. Mint mondta, továbbra is az a cél, hogy megoldást találjanak az Erasmus és a Horizont programok ügyére, valamint az akadémiai szabadság kérdésére.

"A korábbi egyeztetések nem hoztak érdemi eredményt, ezért a tárgyalások mellett konkrét lépések megtételére is készen állunk"

- fűzte hozzá.

Hankó Balázs beszámolt a magyar kormány által létrehozott Pannónia program eredményeiről is:

az első félévben 3042 hallgató kapcsolódott be ebbe a programba, az ösztöndíjas diákok 271-szer "utazták körbe" a Földet, és összesen 561 évet töltöttek külföldön. Az elmúlt fél év során több mint 4000 egyetemi kapcsolat jött létre a program keretében, továbbá 24 505 kreditet ismertek el a részt vevő egyetemek, mivel a Pannónia program teljes kreditelismerésen alapul.

Hankó Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai parlament patrióta és konzervatív képviselői két héttel ezelőtt olyan módosító javaslatot terjesztettek elő a Horizont kutatási program tárgyalása során, amely minden egyetem bevonását szorgalmazta a programba, ugyanakkor kizárta volna, hogy a kutatási forrásokat genderaktivizmusra és genderpropaganda céljára használják fel.

Ennek ellenére az Európai Parlament - élén a Manfred Weber vezette Európai Néppárttal, amely a baloldali frakciókkal működött együtt - nem támogatta a kezdeményezést - tette hozzá.

A miniszter elmondta, hogy a konferencián szóba került az európai diploma kérdése is, amelynek kapcsán hangsúlyozták, hogy a normalitás erőinek egységet kell alkotniuk. Brüsszel ugyanis az európai diploma bevezetésével a nemzeti hatásköröket akarja elvonni a felsőoktatásban: központilag akarják meghatározni, mi számít európai egyetemnek és diplomának.

Magyarország ezzel nem ért egyet, elutasítja, hogy ideológiai alapon szabják meg az oktatás kereteit - tette hozzá.

Kiemelte, hogy a gyermekvédelem kiemelt, alkotmányos védelmet élvez Magyarországon. Ezért fogadta el a magyar parlament a gyermekvédelmi törvényt, amely korlátozza az LMBTQ- és genderpropaganda jelenlétét az iskolákban, valamint a 18 év alattiak számára a médiában. Magyarország emellett bevezette a pedofilnyilvántartást is. Mindezek ellenére az Európai Bizottság - nem is annyira a tagállamok, mint inkább azok politikai vezetői révén - folyamatosan támadja Magyarországot ezekért az intézkedésekért

- mutatott rá.

Hankó Balázs szerint egyre többen értenek egyet abban, hogy a hagyományos családmodellt és a gyermekek védelmét kell a középpontba helyezni, nem pedig a migrációt.

Beszámolt arról is, hogy konferencián ismertetésre került egy friss jogeset is, amelyről az Európai Unió Bírósága március 13-án hozott döntést. Az ügy lényege, hogy Magyarország 2014-ben befogadott egy menekültet, aki a biológiai neme helyett a választott nemét szerette volna hivatalosan feltüntetni - noha a magyar alkotmány ezt nem teszi lehetővé.

A Fővárosi Törvényszék előzetes döntéshozatali kérdést terjesztett az uniós bíróság elé, amely végül úgy határozott, hogy az adatvédelmi (GDPR) szabályozások alapján Magyarországon is érvényesíteni kell a genderideológiát. Ez a döntés azt a törekvést mutatja, hogy Brüsszel ily módon is beavatkozik a nemzeti szuverenitásba.

"Mi azonban világosan kimondjuk: a férfi férfi, a nő nő, és nemet mondunk arra, hogy a hazaszeretetet összeférhetetlenné nyilvánítsák. Éppen ezért, patrióta és konzervatív barátainkkal együtt, a normalitás, nemzetünk és Európa jövője érdekében folytatjuk a megbeszéléseket és a tanácskozásokat"

- mondta.

A miniszter azzal zárta nyilatkozatát, hogy a következő brüsszeli konferenciára meghívják az Európai Bizottság képviselőit is.

"Kíváncsiak vagyunk arra, mit mondanak a szakemberek és döntéshozók azoknak a diákoknak a véleményére, akiket kizártak a programokból, valamint azoknak a rektoroknak a tapasztalataira, akiket szintén kizártak a folyamatokból. Érdekel bennünket az is, miért nem értenek egyet a tradicionális, hagyományos családmodellel"

- jelentette ki Hankó Balázs.


Borítókép: Hungarian Minister of Culture and Innovation Balazs Hanko speaks during the press conference held on the one-year Pannónia Scholarship Programme in Budapest, 20 March 2025. (MTI/Tamas Purger)

Európai Unió
oktatás
család
magyar kormány
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!