Nagy Márton: megkezdtük Magyarország űrtörvényének előkészítését
Megkezdtük Magyarország űrtörvényének előkészítését, amely a Nemzeti Űrügynökség létrehozásával együtt a minisztérium kiemelt feladata - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter hétfőn a martonvásári REMTECH Űrtechnológiai Központ bokrétaünnepségén.
Nagy Márton elmondta, hogy folyamatos figyelemmel kísérik a készülő európai uniós űrtörvény előkészületeit, amely nagyban befolyásolja a nemzeti űrtörvény tartalmát is.
A tárcavezető megjegyezte, hogy a 2021-ben elfogadott első magyar űrstratégia megújításán is dolgoznak, hiszen az űripari trendek és a magyar űrszektor fejlődésének köszönhetően időszerűvé vált.
"A stratégia megfelelő tartalmának kialakítása érdekében uniós konzultációt indítottunk, jelenleg is folyamatban van a felmérés, amelynek célja, megismerni a magyar ipari vállalatok helyzetét, kihívásait és szükségleteit, hogy az űripari létesítményeket felmérve minél hatékonyabban tudjuk erősíteni a magyar űripar versenyképességét, valamint megalapozzuk az új űrstratégia tartalmát is" - fogalmazott a miniszter.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a REMTECH Űrtechnológiai Központ megépítése és ezzel a magyar műholdgyártási képesség erősödése nem csupán gazdasági, hanem fokozottan biztonsági és szuverenitási kérdés is. Fontos célnak nevezte, hogy 2027 elején egy új magyar műhold álljon Föld körüli pályára.
A miniszter rámutatott, hogy az évente felbocsátott műholdak száma 50 százalékkal nő, miközben az indítási költségek a tizedére csökkentek az elmúlt 20 évben, így az alacsonyabb költségek még több felbocsátást tesznek lehetővé.
"Az űr napról napra egyre fontosabb és kiemelkedőbb szerepet játszik a világunkban jelentkező kihívások kezelésében és mérséklésében, gondolok itt a természeti katasztrófákra való figyelmeztetéstől kezdve a telekommunikáció fejlődésén át a nemzetbiztonságot fenyegető tényezők gyorsabb felismeréséig" - mondta.

Nagy Márton a martonvásári fejlesztéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy Magyarország egyre inkább meghatározó szereplővé szeretne válni az űripar területén és egyre fontosabb elemévé szeretne válni a világűr békés célú hasznosításának és kutatásának. Jelezte, hogy hazánk tíz éve tagja az Európai Űrügynökségnek, amellyel közösen a kormány 2025-ben összesen 3,5 millió euró értékben írt ki pályázatot, amelyre kizárólag magyar cégek pályázhatnak, többek között a magyar kommunikációs műhold képességek kiépítésére és az alacsony technológiai szinten lévő projektek támogatására.
A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a következő években a magyar vállalatok által lehívható összeg a jelenlegi adatok alapján 322 millió euró lesz.

Sárhegyi István, a REMRED Zrt. társalapítója és a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója "Magyarország legnagyobb űripari beruházásával" kapcsolatosan kifejtette: 2028 és 2032 között szeretnék üzembe helyezni távközlési műholdjukat, amely a Föld megfigyelését hat nagy felbontású kamerával és két radarral végezné. A kisműhold gyártása és tesztelése Martonvásáron történik majd nemzetközi együttműködésben.
Megjegyezte, hogy mára több mint 130 fős technikusi és űrmérnöki csapat dolgozik a műhold fejlesztésén, gyártásán és tesztelésén.

Zábori Balázs, a REMRED Zrt. technológiai igazgatója arról beszélt, hogy szuverén képességet teremtenek a műholdak építésével, miközben a világűr felfedezése és meghódítása új korszakot hozhat el.
Úgy vélte, amely országok befektetnek az űriparba, azok a világűr vezető gazdasági hatalmai lesznek 50 év múlva, hiszen "a világűrben elképesztő szolgáltatások, erőforrások várnak bennünket".
A tavaly májusi alapkőletételkor elhangzottak szerint a REMTECH névre keresztelt üzemegység 10 milliárd forintnál nagyobb beruházás lesz és legalább 85 magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt.
Az űrtechnológiai gyártóközpont négyezer négyzetméter alapterületű lesz, ebből 1500 a tisztatér, 650 a laborok, 750 pedig az irodák alapterülete. A komplexumban műholdak és a legkorszerűbb űrrendszerek tervezését, gyártását, illetve tesztelését végzik majd 2026-tól Európában egyedülálló moduláris technológiával, a maximális űreszköz gyártási kapacitás 400 kilogramm lesz.
Borítókép: Martonvásár, 2025. március 31. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédet mond a martonvásári REMTECH Űrtechnológiai Központ bokrétaünnepségén 2025. március 31-én. Az új üzemegység 10 milliárd forintnál nagyobb beruházás lesz és legalább 85 magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt. A komplexumban műholdak és a legkorszerűbb űrrendszerek tervezését, gyártását, illetve tesztelését végzik majd 2026-tól. MTI/Vasvári Tamás