Videó
2025. április 3., csütörtök 21:48

Szijjártó Péter: az európaiak háborús stratégiát, az amerikaiak és a magyarok békestratégiát követnek

Míg az európai szövetségesek továbbra is alapvetően egy háborús stratégiában - fegyverszállításokban és szankciókban - gondolkoznak, az Egyesült Államok békestratégiát hajt végre, amelyet Magyarország a leghatározottabban támogat - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtök este Brüsszelben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a NATO-Ukrajna Tanács munkavacsoráját követő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az európai szövetségesek részéről továbbra is "erőteljes háborús stratégia látszik", számos tagállam újabb fegyverek küldését és szankciók bevezetését tartaná szükségesnek, ugyanakkor azt üdvözölte, hogy az észak-atlanti szervezet főtitkára is kiemelte, hogy nem folytatódhat tovább a pusztítás és a gyilkolás.

"A magam részéről kifejeztem a magyar emberek nagyrabecsülését és köszönetét Donald Trump elnöknek és az új amerikai adminisztrációnak mindazokért a békeerőfeszítésekért, amelyeket az elmúlt hetekben láthattunk"

- tudatta.

Üdvözölte a közvetlen párbeszéd helyreállítását az Egyesült Államok és Oroszország között, amelynek révén szerinte máris enyhült a háborús eszkaláció kockázata, és így a világ biztonságosabb hellyé vált.

"Itt most sokat hallhattam kollégáktól, hogy az oroszoknak el kell fogadni a feltétel nélküli tűzszünetet. Ezt azok mondják, akik három éven keresztül minket szidalmaztak, kritizáltak, támadtak és oktattak ki amiatt, mert három éve a tűzszünet mellett érvelünk" - szögezte le.

"Mi három éve látjuk, hogy ennek a háborúnak csak egy amerikai-orosz megállapodás tud pontot tenni a végére, ezért minden amerikai-orosz konzultációt üdvözlünk" - tette hozzá.

"Az amerikai külügyminiszter elmondta, hogy ők elkötelezettek maradnak a békeerőfeszítéseikben. Mi, magyarok pedig elkötelezettek maradunk az amerikai béketörekvések támogatásában mindaddig, amíg az szükséges (…) Büszkék vagyunk arra, hogy az amerikai béketörekvések legelkötelezettebb és leghangosabb támogatói vagyunk a NATO-n belül, és ez így marad a jövőben is"

- folytatta.

Szijjártó Péter háláját fejezte ki az új amerikai vezetésnek azért is, mert "tiszta vizet öntöttek a pohárba, s véget vetettek Ukrajna hitegetésének" a NATO-tagság perspektívájával kapcsolatban.

"Nyilvánvalóan Ukrajna NATO-tagsága a harmadik világháború kirobbanásához vezetne szinte azonnal. Magyarország ilyet természetesen soha nem támogat, és nem is fog támogatni"

- figyelmeztetett.

Majd fontos mérföldkőnek nevezte a megállapodást az energia-infrastruktúrával szembeni támadások tilalmáról. És rámutatott, hogy Magyarország ellátása szempontjából lényeges létesítményeket is több csapás ért az utóbbi években, például a Barátság kőolajvezetéket és annak egyes műszaki állomásait.

"Több olyan nap is volt az elmúlt időszak során, amikor a Magyarországra irányuló kőolajszállítás leállt, ezért a mi elvárásunk világos: mivel semmilyen felelősséget nem viselünk a háború tekintetében, s nem vettünk, nem is veszünk részt benne, és mivel mi vagyunk Ukrajna jelenlegi első számú villamosenergia-ellátói, ezért világosan elvárjuk, hogy ne támadják a Magyarországra irányuló energiainfrastruktúrát a jövőben" - hangsúlyozta.

"Az energiaellátás biztonságát szuverenitási kérdésnek tartjuk. Az energiaellátásunk biztonsága elleni támadást a szuverenitásunk elleni támadásnak tartjuk, és annak megfelelően is kezeljük" - fűzte hozzá.

"Tehát az európai szövetségesek továbbra is leginkább szankciókban, fegyverküldésben, pénzküldésben gondolkodnak Ukrajnában, alapvetően egy háborús stratégiát hajtanak végre. Az Egyesült Államok és annak elnöke, Donald Trump békestratégiát hajt végre, és ezt a békestratégiát Magyarország a NATO tagországai közül a leghatározottabban, a legelkötelezettebben és a leghangosabban támogatja"

- összegzett.


Borítókép: Brüsszel, 2024. december 16. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (bal) és Martinusz Zoltán, az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának kelet-európai és ázsiai külkapcsolatokért felelős igazgatója az EU-Montenegró kormányközi konferencián Brüsszelben 2024. december 16-án. MTI/Purger Tamás

magyar kormány
Egyesült Államok
orosz-ukrán háború
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!