Videó
2025. április 7., hétfő 15:23

Áder János: magyar innovációval teremtenek értéket a szennyezésből

A levegő, a víz és a termőtalaj megóvása nem a bolygó, hanem mindannyiunk élete szempontjából fontos - jelentette ki Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hétfőn Szegeden.

Áder János a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén Szegeden
Szeged, 2025. április 7. Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén előadást tart középiskolásoknak a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) 2025. április 7-én. MTI/Oláh Tamás

A volt köztársasági elnök a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) középiskolásoknak tartott előadásán azt mondta, a talaj ökoszisztémaszolgáltatásai teszik lehetővé a földi életet.

Áder János kitért arra, hogy az elmúlt kétszáz évben - különösen a második világháború után - jelentősen emelkedett a légkör szén-dioxid-koncentrációja. Az emberi tevékenység következtében a szén-dioxid-kibocsátás lényegesen magasabb, mint amennyit a természetes elnyelők - melyek negyedét a termőtalaj teszi ki - képesek megkötni.

A szén-dioxid-koncentráció emelkedése mérsékelhető a kibocsátás csökkentésével, ami részben az energiatermelés hatékonyságának javításával, részben új energiaforrások bevezetésével érhető el. A másik lehetőség az elnyelés mértékének növelése

- mondta.

Felhívta a figyelmet: ezen a területen komoly eredményeket ért el Janáky Csaba, az SZTE kutatója által vezetett eChemicles Zrt. A kidolgozott eljárás lehetővé teszi szén-monoxid előállítását szén-dioxidból megújuló energia felhasználásával. Ez azért fontos, mert ma még a többi közt vegyipari alapanyagként használt szén-monoxid előállítása elsősorban földgázból és szénből történik, jelentős környezeti terheléssel.

Áder János a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén Szegeden
Szeged, 2025. április 7. Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke (b) az eChemicles szegedi üzemében tett látogatásán Janáky Csaba, az SZTE kutatója, az eChemicles Zrt. vezetőjének társaságában (j), mielőtt a volt államfő előadást tartott a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén középiskolásoknak a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) 2025. április 7-én. MTI/Oláh Tamás

Az előadást megelőzően Áder János ellátogatott az eChemicles Zrt. szegedi üzemébe, ahol Janáky Csaba vezérigazgató elmondta, 11 év laboratóriumi kutatást követően kezdődött el a szén-dioxid-elektrolizáló technológia méretnövelő fejlesztése. Az egyetemen kidolgozott elektrolizáló cella aktív felületének nagyságát az elmúlt két és fél évben 8 négyzetcentiméterről negyed négyzetméterre növelték, és egy olyan félüzemi méretű berendezést építettek, amelyben 18 cella van összekapcsolva. A modulárisan kialakított rendszer a felhasználói igényeknek megfelelően skálázható.

A kutató közölte, az ilyen konténerbe telepíthető berendezésből már terméket fejlesztenek, elsősorban olyan - mikroelektronikai vagy gyógyszeripari - vállalkozások számára, amelyeknek helyben van szükségük szén-monoxidra. Hozzátette: pilotüzem építését tervezik 2027-re kőolajiparban érdekelt partnerekkel együttműködve, már dekarbonizációs céllal. Ilyen üzemeket olyan nehezen dekarbonizálható területen működő szektorokban érdemes kialakítani, mint a cement- vagy acélgyártás - tudatta Janáky Csaba.

A szén-dioxid-elektrolizáció során a meghatározó költségelem a villamos energia ára. Olyan országokban, mint Szaúd-Arábia, ahol a legutóbbi aukción már 1,5 eurócent/kWh hosszú távú áron értékesítették a napelemek által termelt villamos energiát, jelenleg is versenyképes ezzel a technológiával a szén-monoxid gyártása

- mondta a kutató.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 34 alkalmazottat foglalkoztató eChemicles Zrt. tulajdonosa - a Green Strategy Kft.-n keresztül - Janáky Csaba, valamint a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap.

Áder János a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén Szegeden
Szeged, 2025. április 7. Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén előadást tart középiskolásoknak a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) 2025. április 7-én. MTI/Oláh Tamás

Áder János az SZTE-n tartott előadásában arról beszélt, ha meg akarjuk őrizni a talaj minőségét és mennyiségét, a művelési technológián változtatni kell. A hagyományos művelési technológia "homokozóvá" alakítja át a termőföldet; az EU-ban a termőtalaj 60-70 százaléka leromlott állapotú - mondta.

A talaj megóvására rendelkezésre álló egyik lehetőségként a volt köztársasági elnök a no till - forgatás nélküli - talajművelést említette. Az eljárás során csak annyira bolygatják meg a talajt, hogy a magot el tudják vetni; a szármaradványok a földön maradnak, talajtakaróként funkcionálnak, csökkentik a talaj kiszáradását, később pedig szerves anyag forrásul is szolgálnak. A módszernek köszönhetően javul a talaj szerkezete, szervesanyag-, tápanyagtartalma, kevesebb műtrágya szükséges, magasabb hozam érhető el és növekszik a biológiai sokféleség.


Borítókép: Szeged, 2025. április 7. Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén előadást tart középiskolásoknak a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) 2025. április 7-én. MTI/Oláh Tamás

klímaváltozás
fenntarthatóság
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!