Frissült
Videó
2025. április 9., szerda 19:44

Kövér László: Ukrajna uniós csatlakozása veszélyeztetheti azokat az eredményeket, amelyeket Magyarország az elmúlt években elért

Ukrajna európai uniós csatlakozása a következő évtizedekre meghatározhatja Magyarország esélyeit, lehetőségeit és veszélyeztetheti azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt években elért az ország – mondta az Országgyűlés elnöke a Fidesz országjárásának szerdai soproni fórumát megelőző sajtótájékoztatón.

Országjárás - Kövér László sajtótájékoztatója Sopronban
Sopron, 2025. április 9. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, a Fidesz országos választmányának elnöke sajtótájékoztatót tart a Fidesz és a KDNP országjárása keretében tartott lakossági fórum előtt Sopronban 2025. április 9-én. MTI/Filep István

Kövér László szerint azért fontos, hogy az Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazáson minél többen részt vegyenek, mert a "kormánynak csak akkor van igazán komoly szava (...) az európai fórumokon, hogyha neki tudja vetni a hátát az emberek többsége akaratának".

Kiemelte, hogy Ukrajna gyorsított ütemű felvétele az Európai Unióba nemcsak a 2030 utáni néhány évet határozná meg, hanem gyerekeink, unokáink hosszú évtizedeit is.

Olyan anyagi terhekkel járna, amelyeket nemcsak Magyarország, hanem egész Európa megsínylene

- jelentette ki a házelnök.

Ukrajnának akkora a termőterülete, mint az EU össztermőterületeinek egyharmada, és jellemzően olyan nagy multinacionális cégek tulajdonában vannak, amelyeket Európán kívüli offshore helyeken jegyeztek be. Amennyiben Ukrajna uniós csatlakozása megtörténne, az a mezőgazdasági támogatási rendszer, amely eddig létezett és hozzájárult a magyar gazdák fejlődéséhez, "nemhogy megszűnne, hanem gyakorlatilag minden pénzt elvinne Ukrajna" - mondta.

Hozzátette: másrészről olcsó, génmódosított és ellenőrizetlen vegyszereket tartalmazó termékekkel árasztanák el Európát, ami nemcsak a mezőgazdasági piacot tenné tönkre, hanem az élelmiszerbiztonságot is.

Kövér László szólt arról is, hogy az olcsó ukrán munkaerő komoly kihívás elé állítaná Magyarországot.

Kitért arra: most sem, de "a háború előtt sem Ukrajna volt a közbiztonság mintaállama", vagyis a biztonsági helyzete szintén kihívást jelentene az EU minden tagállamának.

Felidézte, hogy a kilencvenes években az egyik legfontosabb belbiztonsági probléma Magyarországon az orosz ajkú szervezett bűnözés felszámolása volt, amelyet - fűzte hozzá - azért hívtak orosz ajkúnak, nem orosznak, mert alapvetően az ukrán maffiát jelölték meg a kifejezéssel.

"Nehéz elképzelni, hogy mi lesz majd a reménybeli békekötés után Ukrajnában, egy olyan országban, ahol nyolcszázezer ember áll ebben a pillanatban fegyverben, és nem tudni pontosan, hogy kinek van még fegyver a kezében"

- jegyezte meg.

A házelnök kitért arra is, hogy Sopron az 1921. évi népszavazással egyfajta példát is mutat más városoknak, mert a hűségnek egy "másfajta megnyilvánulása például az, hogy részt vesznek az emberek a nemzet ügyeinek az intézésében, legalább addig mindenképpen, hogy a véleményüket, a voksukat adják a mellé, ami a meggyőződésük" - mondta.


Borítókép: Podgorica, 2024. szeptember 16. Az Országgyűlés Sajtóirodája által közreadott képen Kövér László, az Országgyűlés elnöke az Andrija Mandic montenegrói parlamenti elnökkel tartott podgoricai sajtótájékoztatón 2024. szeptember 16-án. MTI/Országgyűlés Sajtóirodája

Kövér László
Ukrajna
Európai Unió
EU-bővítés
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!