Frissült
Videó
2025. április 11., péntek 15:00

Kövér László: Kossuth Lajos szülőházának zarándokhellyé kell válnia

Kossuth Lajos szülőházának és a Fiumei sírkertben lévő mauzóleumának bárhol a nagyvilágban élő szabadságszerető magyar számára zarándokhellyé kell válnia, ahol életében legalább egy alkalommal tiszteletét teszi - jelentette ki az Országgyűlés elnöke pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Monokon, a felújított Kossuth-emlékház és annak új, állandó kiállításának átadóünnepségén.

A felújított monoki Kossuth-emlékház átadása
Monok, 2025. április 11. Debreczeni-Droppán Béla történész kurátor, L. Simon László, a felújítás vezetője, Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Bártfay Emese polgármester és Kövér László, az Országgyűlés elnöke (b-j) a felújított Kossuth-emlékház átadásán Monokon 2025. április 11-én. MTI/Vajda János

Kövér László úgy fogalmazott, 1848 nemzedéke hétköznapi polgárokból történelmi hősöket, feudális társadalomból modern nemzetet és birodalmi alávetettségből független magyar államot teremtett. Azt mondta, a reformkor és a forradalom legjobbjai közül sokan, sokat tettek ezen célok elérésért, de senki nem tett többet, mint a 19. századi, nemzeti reálpolitika megalapítója és vezetője, Kossuth Lajos.

A házelnök ünnepi beszédében elmondta,

a magyar történelemben a reálpolitika zsinórmértéke Bethlen Gábor fejedelem óta az, hogy "nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet". Kossuth a magyar politikában nemcsak azt tette meg, amit lehetett, hanem azt is, amit kellett

- közölte.

Kövér László kijelentette, vannak olyan történelmi pillanatok, amikor az igazi reálpolitika az, ha nem csak arra vállalkozunk, ami lehetséges, hanem arra is, ami szükséges. Hozzátette, Kossuth Lajos visszaadta a magyarság hitét abban, hogy három évszázad után nemzetünk képes megtenni, amit kell, és nem csak azt, amit lehet.

Azt mondta, nekünk, mai magyaroknak tanulnunk kell a történelemből, és soha nem szabad elfelejteni azt, hogy van, amikor a reálpolitika azt diktálja a nemzet számára, hogy ne csak a korlátjainkat ismerjük fel, hanem azt is, ha esély nyílik azok ledöntésére.

A felújított monoki Kossuth-emlékház átadása
Monok, 2025. április 11. A felújított Kossuth-emlékház az átadás napján Monokon 2025. április 11-én. MTI/Vajda János

Kossuth Lajost idézve úgy fogalmazott: "képesek legyünk nemcsak a meglévőből, hanem a lehetségesből kiindulni". Önálló magyar közpénz, cselekvőképes magyar közhatalom és harcképes magyar honvédség – 1848-ban ezen három, egymást feltételező és kiegészítő dolog megteremtése volt a cél.

Ez volt az, amit akkor mindenáron meg kellett tenni. Legitim és cselekvőképes magyar közhatalom nélkül ugyanis nincs önálló magyar közpénz, magyar pénzügyi háttér nélkül nincs magyar haderő, pénz és haderő hiányában viszont nem cselekvőképes és nem életképes a magyar közhatalom, azaz a felelős kormány.

Az Országgyűlés elnöke rámutatott,

úgy tarthatjuk nyitva a jövendő ajtaját, ha Kossuthnak és nemzedékékének példájából hitet és erőt merítve, a nemzeti realizmus jegyében továbbmegyünk azon az úton, amire 2010-ben léptünk rá. Azt mondta, ekkor helyre kellett állítani a magyar állam cselekvőképességét, amit "mi magyarok szavazatainkkal közösen megtettük, amit kellett".

Emlékeztetett, 2011-ben új alaptörvényt kellett alkotni az állam újjáépítéséhez és a nemzet megerősítéséhez, 2015-ben meg kellett állítani az országra zúduló és a társadalmat veszélyetető illegális migrációt, 2022-ben pedig távol kellett tartani Magyarországot egy érdekeinktől idegen háborútól. Azt mondta, ezekben az esetekben is "mi magyarok, közösen megtettük, amit kellett."

A házelnök hozzátette: immár másfél évtizede a kossuthi reálpolitika jegyében állunk ellen egy új, most éppen Brüsszelben székelő birodalom egyszerre alattomos és agresszív hódoltatási törekvéseinek.

A felújított monoki Kossuth-emlékház átadása
Monok, 2025. április 11. Kiállítás a felújított Kossuth-emlékházban az átadás napján Monokon 2025. április 11-én. MTI/Vajda János

Koncz Zsófia, a térség fideszes országgyűlési képviselője az avatóünnepségen arról beszélt, az itt születetteknek óriási példakép Kossuth Lajos, és mindenki büszke arra, hogy a térségből származik.

Azt mondta, ahogyan Kossuth gondolkodott a magyar szabadságról és függetlenségről, annak meg kell határoznia a mindennapjainkat, és tovább kell vinni a mindennapokban Kossuth gondolatait, szellemiségét és örök szabadságvágyát.

L. Simon László, a felújítás vezetője és a kiállítás művészeti kurátora elmondta, a Kossuth-emlékházat az államférfi szülőházában 1949-ben nyitották meg.

Az eredetileg négy helyiségben berendezett állandó tárlatot először 1971-ben, majd 1994-ben újították meg. Úgy fogalmazott, az '94-es kiállítás szakmailag igényes és egyúttal fontos tárgyakat is bemutató tárlat volt, de mára vizuálisan elavult. Az épület kapcsán közölte, annak állaga vészesen leromlott és a tárgyak állapota is veszélybe került, így az emlékház nem tudta betölteni funkcióját.

A felújított monoki Kossuth-emlékház átadása
Monok, 2025. április 11. L. Simon László, a felújítás vezetője beszédet mond a felújított Kossuth-emlékház átadásán Monokon 2025. április 11-én. MTI/Vajda János

Az épület rekonstrukciója kapcsán kiemelte, felújították az épület homlokzatát, a nyílászárókat, a lábazatot, az udvart, a belső vakolatokat, a parkettát és a burkolatokat, az elektromos hálózatot, valamint a fűtést.

Az emlékházba műtárgyvédelmi elvárásoknak megfelelő, korszerű légkondicionáló berendezéseket és kamerarendszert telepítettek, az ablakokat törésálló és UV-szűrő fóliákkal látták el.

L. Simon László a kiállításról úgy fogalmazott, hogy az a korábbihoz képest további négy teremmel bővült, lehetőséget adva arra, hogy a történeti részben ráirányítsák a figyelmet az elmúlt két évszázad Kossuth-kultuszára. Emellett kortárs művészeti alkotásokkal is bővült az emlékház anyaga.

L. Simon László kifejtette, a beruházás "hihetetlenül kevés pénzből", 107,5 millió forintból valósult meg. Az épületet bruttó 40 millióból újították fel, a kiállításra bruttó 47,5 millió forintot költöttek, és további közel 20 millió forintba került a kortárs és egyéb műtárgyak beszerzésére és szállítása.


Borítókép: Monok, 2025. április 11. Kiállítás a felújított Kossuth-emlékházban az átadás napján Monokon 2025. április 11-én. MTI/Vajda János

Kövér László
történelem
zarándoklat
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!