Tuzson Bence: átlátható, egyszerű jogrendszerre van szükség
Átlátható, egyszerű jogrendszerre és jogegységre van szükség Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt. Olyan jogszabályokra, amelyek a versenyképességet támogatják - hangsúlyozta az igazságügyi miniszter Balatonalmádiban április 10. és 12. között rendezett Tizenhetedik Magyar Jogászgyűlés záró plenáris ülésén szombaton.
Tuzson Bence kiemelte, az Európai Unió gazdaságilag lemaradásban van a versenytársaihoz képest, hozzátéve, hogy olyan jogszabályokat kell alkotni, amelyek támogatják a versenyképességet.
Mint mondta, azon dolgoznak, hogy a jogszabályok egyszerűbbek, átláthatóbbak legyenek, a jogi döntések gyorsabban megszülessenek.
Az elmúlt évtizedekben a jogrendszer ugyanis egyre bonyolultabbá vált, ez pedig nem segíti a versenyképességet - tette hozzá.
A tárcavezető példaként említette az Európai Unió országaiban alkalmazott GDPR-szabályokat, amelyek miatt hátrányba kerülhetnek az uniós országok azokkal az országokkal szemben, ahol nem alkalmazzák ezeket. Hozzátette: a magyar és az uniós jogalkotás tekintetében is a versenyképességet kell szem előtt tartani.
Tuzson Bence fontos lépésnek nevezte a preambulum bevezetését, amelynek keretében a jogalkotó beszámol arról, miért alkotta az adott szabályt, ezzel adva iránymutatást a jogásztársadalom, a jogalkalmazók számára.
Azt mondta, 20 ezer oldalnyi jogszabályt egyszerűsítettek, az egyszerűsítés mellet azonban fontos a jogszabályok átláthatósága.
Tuzson Bence beszélt arról is, hogy a jogászmunkában jelentős változást hoz majd a jogszabálytár átalakítása. Ennek lényege, hogy mesterséges intelligenciával megtámogatott jogtárat hoznak létre, segítve a jogászok munkáját.
A jogtár által alkalmazott mesterséges intelligencia összefoglaló választ ad arról, hogy az adott probléma milyen szabályozási környezetbe illeszkedik. A jogtár, amelyet a jogászok mellett mindenki használhatja majd, nemcsak a jogi problémát kezeli, a kérelmet is benyújtja majd az ember helyett - tette hozzá.
Míg a családjogi ügyek száma magas, addig a polgári ügyek száma csökken, ennek pedig az az oka, hogy a jogi konfliktusok jelentős részét a hosszú ideig tartó ügyintézés miatt a cégek nem viszik bíróság elé, sok esetben inkább egyezséget kötnek egymással - mondta.
Fontos célnak nevezte a bírósági folyamatok felgyorsítását, ennek hatékony módja szerinte az egyszerűsített per bevezetése. Ennek lényege, ha a felek úgy döntenek, hogy ezt a megoldást választják, akkor 30-60 napos eljárás alatt megszülethet az elsőfokú ítélet.
Beszélt arról is, hogy egyes jogterületek egységesítésre szorulnak az unióban. Példaként említette az online vásárlásokat, amelynek során különböző országok jogrendszere érvényesül.
Trócsányi László, a Magyar Jogász Egylet elnöke zárszavában azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon egy hatalmas joganyagból dolgoznak a jogászok. Ezért különösen fontos a jogbiztonság, azaz egyértelmű, átlátható jogszabályokra van szükség.
Azt mondta, a jogászgyűlés témái között kiemelten jelent meg a digitalizáció.
Borítókép: Budapest, 2025. január 16. Tuzson Bence igazságügyi miniszter sajtótájékoztatót tart hivatalában a jog területén az elmúlt évben elért legfontosabb eredményekről 2025. január 16-án. MTI/Kocsis Zoltán