Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét
Egyedülállónak nevezte a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét a beruházás keddi átadásán a nemzetgazdasági miniszter, aki hangsúlyozta, hogy a minisztérium, a HungarControl és a repülőtér mindent megtesz a nyári időszak gördülékeny kezelése érdekében.

Nagy Márton úgy fogalmazott: a HungaroControl Zrt. nagyon sikeres cég, és a 8 milliárd forint összértékű egyedülálló fejlesztés eddig példátlan megoldást tesz lehetővé.
A légiforgalmi szolgáltatásokat nyújtó vállalat helyszínen kiadott közleménye szerint a moduláris integrált remote toronyirányítási rendszer (mirTWR) nemcsak a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér biztonságos és hatékony működését támogatja, hanem a jövőben további - akár kisebb vidéki - repülőterek kiszolgálására is alkalmassá tehető.

A miniszter közölte, a magyar gazdaság lassan magára talál: idén 2,5, jövőre pedig 4,1 százalékos növekedés várható, amiben az évről évre csúcsot döntő turizmusnak jelentős szerepe van.
Ezen belül példaként említette a repülővel érkező üzleti és turisztikai vendégek számának, valamint a teherforgalomnak a bővülését is. Ismertette, a repülőtéren tavaly 17,6 millió utas fordult meg, 3 millióval több, mint egy évvel korábban, míg a repülőtéren kezelt áru mennyisége 50 százalékkal 300 ezer tonnára emelkedett.
A HungaroControl kezeli az átrepülő gépeket is: tavaly 1 millió 143 ezer 937 repülőgép érintette a hazai légteret. Mindezek kezeléséhez felkészült irányítók és szoftveres támogatás szükséges, már csak azért is, mert "itt nem állunk meg". Elvárás ugyanis a 20 millió utas elérése, ha lehetőség van rá, még 2030 előtt - mondta.

Turi Ferenc, a HungaroControl vezérigazgatója elmondta, ezzel a fejlesztéssel a cég az első olyan léginavigációs szolgáltató a világon, amely megszerzi azt a képességet, hogy helyhez kötöttség nélkül tudja irányítani egy-egy repülőtér terminálforgalmát. Hozzátette, a rendszer alkalmas egy jelentős, Budapest Airport méretű repülőtér komplex forgalmának távoli irányítására.
Közölte, a beruházás azért is jelentős, mert garantálja a működési folytonosságukat, ugyanis tartalékrendszerként is üzemel.
A HungaroControl közleményében arra is kitért, hogy a beruházás több fázisban, az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg, fő technológiai partnere pedig a norvég Indra Navia volt.

Andrew Paul Fiamingo, az Indra Navia vezérigazgatója innovatív megoldásnak nevezte az új rendszert, amelynek a kifejlesztésén együtt dolgoztak a HungaroControl vezetőivel és technológiai személyzetével.
A közlemény szerint a több mint 800 embert foglalkoztató HungaroControl Zrt. állami tulajdonú vállalatként légiforgalmi szolgáltatásokat nyújt a magyar légtérben, illetve a NATO felkérése alapján a Koszovo feletti magas légtérben is. A társaság egyedüli részvényese az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., a közvetett tulajdonosi jogokat az NGM gyakorolja.
Borítókép: Budapest, 2025. április 29. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (b) a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerének ünnepélyes átadásán Budapesten, a HungaroControl XVIII. kerületi székházában 2025. április 29-én. MTI/Koszticsák Szilárd