Soltész Miklós: sorsfordító időket élünk Romániában és a Vatikánban is
Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is - jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton a Szatmár megyei Csanáloson (Urziceni).

Soltész Miklós a helyi római katolikus egyházközség fennállásának 300. évfordulója alkalmából tartott szent liturgián a román államfőválasztás vasárnap tartandó első fordulójára utalva a jelenlévőkhöz szólva azt mondta, ha holnap megteszik azt, amit az itteni magyar politikai vezetők kérnek, akkor "a magyar nemzet sorsa és élete a Partiumban biztos, hogy azon az úton tud tovább menni, amelyre oly nagy szükség volt az elmúlt évek során és oly nagy erőt tudtunk belőle meríteni".
Az államtitkár a közelgő vatikáni pápaválasztással kapcsolatban azt hangsúlyozta, az imádság mint "óriási erő" akár fölülírhatja a nagyhatalmaknak azon törekvését, amellyel a hírek szerint bele akarnak szólni a következő pápa kiválasztásába.

Soltész Miklós beszédében felháborítónak és elkeserítőnek nevezte, hogy sajtóhírek szerint Emmanuel Macron francia elnök országa pápaválasztó bíborosait próbálta meg befolyásolni, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy az imádság ereje sokkal nagyobb, és ezt kell bebizonyítani.
"Katolikusok és nem katolikusok imádságban igenis a Szentlelket tudjuk kérni, hogy olyan embert válasszanak a katolikus egyház élére, aki méltó erre, segíti a kereszténységnek és a krisztusi tanításnak az alapjaihoz való visszatérést, aki visszautasítja a beolvadást abba a világba, amely tönkre akarja tenni gyermekeink, fiataljaink jövőjét"
- hangoztatta Soltész Miklós.
A kormánypárti politikus kitért arra is, hogy a csanálosi mellett egy másik fontos ünnepség zajlik szombaton a Szent István-bazilikában, ahol Mindszenty József bíboros-hercegprímás halálának ötvenedik évfordulójára emlékeznek. Fölvette a keresztet és vállalta a keresztet a magyarságért, a kereszténységért és a katolikus egyházért, ezért hurcolták meg, zárták börtönbe, taszították el attól az egyházi méltóságtól, mely örökösen járt volna neki - mondta a bíborosról Soltész Miklós.

Az államtitkár a csalánosi jubileumról szólva felidézte, a magyar-román határ melletti községben ma azokra a sváb betelepülőkre emlékeznek, akik háromszáz évvel ezelőtt új hazát választottak maguknak, otthagyták szülőföldjüket azért, hogy egy újat teremtsenek.
Ezek a hősök hozták magukkal a hitet, a Károlyi-grófokkal közösen építettek templomot, szorgalmasan dolgoztak, de később sokat szenvedtek a trianoni békediktátum, a második világháború és a málenkij robot miatt, de még ma is itt élnek - hangsúlyozta az államtitkár, megjegyezve, a jelen és a jövő építéséhez ebből a múltból kell erőt meríteni.

A liturgián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke az 1711-es majtényi békének a napokban tartott évfordulóját említve azt mondta, a békekötés jó vagy rossz mivoltán máig vitatkoznak a történészek, de az, hogy háromszáz év után is élnek itt magyarok, a hasznos béke irányába billenti a mérleget, amellyel a térség nagyon sok mindent nyert.
A Károlyiakat az építkezésben a svábok segítették, ebből alakult ki a mai szatmári világ, egy templomszerető, egymást tisztelő nép, akik közül sokan még a málenkij robot szörnyűségei után is dacos kitartással tértek vissza szülőföldjükre - mondta a tanács elnöke.
Borítókép: State Secretary for Church and National Minority Relations of the Prime Minister’s Office Miklos Soltesz speaks during a ceremony marking the 300th anniversary of the existence of the local Catholic church in Urziceni (Csanalos), Romania, 3 May 2025. (MTI/Gabor Kiss)