Palkovics László: az oktatás a mesterséges intelligencia stratégia egyik legfontosabb alappillére
Az oktatás a mesterséges intelligencia stratégia egyik legfontosabb alappillére - hangsúlyozta Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel (ELTE) való együttműködési megállapodásának aláírásán kedden Budapesten.

A kormánybiztos úgy fogalmazott: a mesterséges intelligenciától való félelmet, tartást főként az okozza, hogy nem vagyunk minden információ birtokában. Ezért fontos az MI-technológiával kapcsolatos oktatás fejlesztése már az óvodától kezdve – hangsúlyozta.
Palkovics László közölte:
az MI fejlesztése, társadalmi, gazdasági hasznosítása érdekében felülvizsgálják és átalakítják a kormány által 2020-ban létrehozott mesterséges intelligencia stratégiát. Ehhez a kormánynak partnerekre is szüksége van - folytatta, megjegyezve: az ELTE kiváló partner, mert Magyarország legnagyobb, és egyben egyetlen állami egyeteme.
Az intézmény kiemelten széleskörű multidiszciplináris kompetenciákkal rendelkezik az MI-technológia és ipar területén, magába foglalva a társadalom, jog- és bölcsészettudományi, valamint informatikai és természettudományi területeket, továbbá a pedagógusképzés valamennyi szintjét - magyarázta.
Az együttműködés célja az emberközpontú MI megvalósításának elősegítése, annak társadalmi hasznosulásában való közreműködés, hogy a jelenleg zajló MI-forradalom az emberek hasznára váljon és elkerülhetőek legyenek annak kihívásai, továbbá egy olyan megbízható és etikus technológia kifejlesztésében való közreműködés, amely kiterjeszti az emberi képességeket – közölte a kormánybiztos, aki kiemelt feladatnak nevezte a mesterséges intelligenciával kapcsolatos jogi kérdések tisztázását.
Hozzátette, az Európai Unió AI Act elnevezésű jogszabálycsomagja néhány dolgot már rendezett, de sok még a feladat, például a felelősségi kérdések tisztázása terén.
Palkovics László kiemelte az MI technológiával kapcsolatos etikai kérdéseket is, megjegyezve: az MI felelős használatával kapcsolatban a bölcsészettudományi szakterület tud a legtöbbet segíteni.
Borhy László, az ELTE rektora elmondta: évek óta foglalkoznak a mesterséges intelligenciával, és nagy megtiszteltetés, hogy az egyetem a kormány első partnereként ajánlhatja fel a kompetenciáit.

Rámutatott: az MI nem helyettesítheti a tudományos felfedezés örömét, de óriási lehetőségeket és nagy távlatokat nyit valamennyi tudományágban. Példaként megjegyezte: jövő héten egy nemzetközi régészeti konferenciát szerveznek, ahol már a megnyitó előadásokban szó lesz a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságáról.
Borhy László elmondta,
az ELTE foglalkozik MI-n alapuló módszerekkel egyebek között a bölcsészkaron, a természettudományi és az informatikai karon is. Hangsúlyozta, a kormánnyal való együttműködésben aktív partnerként fognak dolgozni.
Darázs Lénárd, az ELTE kinevezett, új rektora azt mondta: új fejezet kezdődik a mestersége intelligencia fejlesztésében, hiszen már azt határozzák meg, hogyan lehet az MI-t a gyakorlatban alkalmazni, és hatékonyan a társadalom szolgálatába állítani.

A rektor a digitális oktatás fontosságát hangsúlyozva úgy fogalmazott: véget ért a régi oktatási módszerek ideje, más skillekre van szükség, megváltoztak a munkaerőpiaci elvárások is. Kitért arra is, hogy a kulturális örökség digitalizációjában már komoly lépéseket tettek, ugyanakkor az adatgazdaság, adatvagyon kezelése területén vannak lemaradások.
Borítókép: Budapest, 2025. május 13. Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel (ELTE) kötött, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos oktatás fejlesztését célzó együttműködési megállapodás aláírásán az Energiaügyi Minisztériumban 2025. május 13-án. MTI/Balogh Zoltán