2025. május 20., kedd 13:22

AM: Magyarország kölcsönösen előnyös vámmegállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal

Magyarországnak elemi érdeke kölcsönösen előnyös vámmegállapodást kötni az Egyesült Államokkal - jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) helyettes államtitkára kedden, a Portfolio Agrofood 2025. konferencián, Kecskeméten.

Tarpataki Tamás a globális vámháború agrárgazdasági összefüggéseiről tartott előadásában arról beszélt: az amerikai elnök 2024-es kampányígéretei radikális változásokat irányoztak elő az Egyesült Államok politikájában, amelyek számos területen azóta megvalósultak vagy folyamatban vannak.

Ezek között is kiemelt helyen szerepel a gazdaság és adópolitika, valamint a külkereskedelmi deficit kezelését célzó univerzális importvámok.

Emlékeztetett:

utóbbi kapcsán Donald Trump áprilisban bejelentette, hogy az Európai Unióra 20 százalékos viszonossági többletvám kivetését tervezi egyebek mellett agrár- és élelmiszeripari termékekre vonatkozóan, majd ennek 90 napos felfüggesztéséről hozott döntést.

Az unió válaszul 21 milliárd euró értékű import-termékkört lefedő intézkedéscsomagot fogadott el, amelyet Magyarország nem támogatott, és amely mintegy 180 millió eurós magyar importot is érint. Ennek életbe lépését július 14-ig Brüsszel szintén felfüggesztette - fűzte hozzá a helyettes államtitkár.

Szavai szerint Európa igyekszik tárgyalásos úton megoldást találni erre a helyzetre, miközben az "óvatosság jegyében" válaszintézkedésekre is készül, ugyanakkor "tényleges ellenintézkedés nincs az asztalon, jelenleg a kondérban fő ez a leves".

Amennyiben az amerikai többletvámok életbe lépnek, az a hazai agrárgazdaságra is jelentős hatással lesz: a magyar exportőrök esetében bevételkieséssel, versenyhátránnyal, akár piaci átrendeződéssel is kell számolni - húzta alá Tarpataki Tamás.

Általánosságban pedig emellett a vámháború növeli a költségeket és az inflációt, csökkenti a nyereségességet és a fogyasztói vásárlóerőt, negatívan hat a keresletre és a beruházási kedvre, továbbá a fogyasztói bizalomra. Ráadásul fokozza a geopolitikai kockázatot és átrendezi az ellátási láncokat is

- sorolta.

Rámutatott, "az USA elnöke nem büntetni akar, a vámháború sem egy ostor, egyszerűen megpróbál az amerikai gazdaság stabilitását szolgáló intézkedéseket hozni".

Ezzel együtt azonban tény, hogy Donald Trump "bedobta a követ a tóba és az talán a második világháború óta nem látott, erős hullámokat vet" - mondta jelezve, hogy a pontos következmények ma még nem láthatók előre.


Borítókép: Los Angeles, 2025. április 17. Vásárlók egy Los Angeles-i gazdaság üzletében 2025. április 16-án. Ezen a napon a kaliforniai kormányzó bejelentette, hogy az állam pert indított a kormányzat ellen a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett új amerikai vámrendszer érvénytelenítésének érdekében. MTI/EPA/Allison Dinner

mezőgazdaság
Egyesült Államok
Agrárminisztérium
gazdasági kapcsolatok
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!