2025. május 20., kedd 11:22

A fizikai és mentális egészség megőrzésének fontosságáról beszélt Karikó Katalin diákoknak Bécsben

A fizikai és mentális egészség megőrzésének fontosságáról beszélt Karikó Katalin osztrák középiskolásoknak és magyarországi diákoknak kedden a bécsi Collegium Hungaricumban.

A Nobel-díjas biokémikus életéről mesélve elmondta, már gyerekként érdekelte a természet, különösen a növényvilág, majd később a kémia, biológia, földrajz. Általános iskolásként illusztrált könyvet készített az élővilágról.

Szülővárosában, Kisújszálláson, a Móricz Zsigmond Gimnáziumban a biológia szakkörön elhatározták, levelet írnak természettudósoknak, de mivel nem tanultak angolul, olyanokat kellett keresniük, akik beszéltek magyarul, így Szent-Györgyi Albert mellett Selye Jánosra esett a választásuk - idézte fel a kutató.

Selye János stresszről szóló könyve meghatározó hatást gyakorolt életszemléletére - mondta, hangsúlyozva, meg kell tanulni, miként kezelhető az embert érő negatív stressz.

A Szegedi Tudományegyetem professzora azt tanácsolta a diákoknak, arra koncentráljanak, amin képesek változtatni, ne másokhoz mérjék magukat, hanem tűzzenek ki célokat, melyeket el kívánnak érni. Ha ezeket sikerül elérni, már győztesnek érezheti magukat, hiszen nagyon sokat tanultak közben.

Úgy fogalmazott, ma is hálásnak annak a gimnáziumi tanárának, aki azzal fenyegette, elintézi, hogy ne vegyék föl a szegedi egyetemre, hiszen ez segítette hozzá, hogy a legjobb akarjon lenni és még többet tanuljon.

Kérdésre válaszolva Karikó Katalin elmondta, nem érzett diszkriminációt nőként, akik segítették pályafutása során, férfiak voltak. Fontos ugyanakkor a jó párválasztás, élete során rengeteg segítséget kapott férjétől.

A professzor úgy fogalmazott, ha valaki a kutatói pályát választja, elfelejtheti a munka és a magánélet egyensúlyát. Rendkívül fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy a családtagokkal töltött idő valóban minőségi legyen.

Karikó Katalin kitért arra is, hogy a tudósok feladata bemutatni közérthető formában a közvéleménynek munkájukat és azokat az eredményeket, melyek jobbá teszik az életüket. Hangsúlyozta, ebben a médiának is komoly szerepet kell vállalnia.

A bécsi Collegium Hungaricumban május végig látható kiállítás a Szegedi Tudományegyetem szervezésében arról a több mint száz tudományos elismerésről, melyekkel az elmúlt években elismerték Karikó Katalin munkáját.


Borítókép: Bécs, 2025. május 19. Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus Az mRNS-terápia jövője címmel előadást tart a Bécsi Általános Kórház és Egyetemi Oktató Kórház előadótermében, ahol a Bécsi Orvostudományi Egyetem díszdoktori címével és Semmelweis-érmével tüntették ki 2025. május 19-én. MTI/Filep István

Karikó Katalin
tudomány
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!