Frissült
Videó
2025. május 22., csütörtök 10:55

Kövér László: a jogalkalmazókon is múlik, hogy a jogé legyen az erő

A jogalkalmazókon is múlik, hogy a jogé legyen az erő, és ne az erőé a jog - mondta az Országgyűlés elnöke csütörtökön a Parlamentben az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján.

Az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának konferenciája Budapesten
Budapest, 2025. május 22. Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszöntőt mond az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján az Országház Felsőházi termében 2025. május 22-én. MTI/Máthé Zoltán

Kövér László kiemelte, az ügyészek küldetése a bűn üldözése, a rend védelme, az egyéni és a közösségi jogok megőrzése, és ezen keresztül az európai életmód, végső soron a szabadság fenntartása.

A házelnök azt mondta, az ügyészség működése közjogi szempontból állami szuverenitási kérdés, a büntetőigény érvényesítéséhez és a büntetőhatalom gyakorlásához való jog hozzátartozik minden állam szuverenitásához.

Az állami közhatalmak végét jelentené, ha szupranacionális szervezetek vagy globálisan működő gazdasági magánhatalmi entitások elvonnák tőlük a bűnüldözési jogosítványaikat, "márpedig erre vonatkozó törekvés napjainkban mindkét irányból megnyilvánul"

- hívta fel a figyelmet Kövér László.

A házelnök szerint a nyugati világban - és benne Európában - a következő évtizedek politikai kulcskérdése az lesz, hogy a nemzetállamok, a szupranacionális szervezetek és a gazdasági magánhatalmak erőegyensúlyban tudnak-e működni vagy sem.

Csak ezen erőegyensúly fennállása esetén van ugyanis esély arra, hogy az előttünk álló nagy társadalmi, gazdasági, környezetvédelmi és technológiai kihívásokat a nyugati világ hatékonyan tudja kezelni - mutatott rá Kövér László.

Az Országgyűlés elnöke szólt arról is, hogy Magyarországon nemcsak a jogbiztonság és a politikai stabilitás, hanem a közbiztonság is az egyik legerősebb Európában, az ügyészi munkát pedig bizalom jellemzi a lakosság részéről.

Az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának konferenciája Budapesten
Budapest, 2025. május 22. Polt Péter leköszönő legfőbb ügyész, az Alkotmánybíróság újonnan megválasztott tagja, a Nadal Network megválasztott elnöke köszöntőt mond az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján az Országház Felsőházi termében 2025. május 22-én. MTI/Máthé Zoltán

Polt Péter leköszönő legfőbb ügyész, az Alkotmánybíróság újonnan megválasztott tagja, a Nadal Network megválasztott elnöke azt hangoztatta: az ügyészségeknek amellett, hogy a múlt hagyományaiból táplálkoznak, a jövőbe is kell tekinteniük, és figyelemmel kell kísérniük a világban zajló aktuális folyamatokat, hiszen a világban zajló változások befolyásolják a bűnözés tendenciáit és karakterét, amelyekre a jogalkalmazóknak is reagálniuk kell.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy

a közös kihívások mellett egyre természetesebbé válik a különböző országok hatóságai közötti együttgondolkodás és együttműködés is.

Polt Péter azt hangoztatta, hogy a szakmai párbeszéd, a tapasztalatcsere és a stratégiai elképzelések egymással való megosztása egyre fontosabb az alkotmányos feladataik hatékony ellátásához.

Az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának konferenciája Budapesten
Budapest, 2025. május 22. Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntőt mond az uniós Legfőbb Ügyészek Hálózatának (Nadal Network) konferenciáján az Országház Felsőházi termében 2025. május 22-én. MTI/Máthé Zoltán

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kijelentette, hogy Magyarországon a Legfőbb Ügyészség különleges függetlenséget élvez, és senkit sem lehet politikai megrendelésre bíróság elé állítani. Az ügyészség kizárólag szakmai és lelkiismereti meggyőződése alapján emel vádat - tette hozzá.

Mint mondta, a kormány és a legfőbb ügyészség viszonyát partnerség jellemzi, hiszen az Igazságügyi Minisztérium büntetőjogi jogalkotási munkájában ügyészek is részt vesznek, ami hasznára válik az igazságszolgáltatásnak.

Kitért arra is, hogy az igazságügyi miniszter az online csalások elleni fellépés egyik "motorja", kiemelten fontos számára a sértettek jogainak erősítése és bővítése, valamint ő a felelős a bűncselekmények áldozatainak segítéséért is.

Az eseményre készült sajtóanyag szerint a 2009-ben életre hívott Nadal Network célja, hogy "lehetőséget biztosítson az Európai Unióban működő legfelsőbb szintű ügyészségek és a partnerszervezetek vezetői számára a szakmai tapasztalatcserére".

Az idei budapesti konferencián 40 ország és nemzetközi szervezet mintegy száz magas rangú képviselője - köztük 25 legfőbb ügyész - vesz részt.

A rendezvény három fő témája az online térben elkövetett bűncselekmények, az igazságszolgáltatás digitális evolúciójának kérdései és a környezeti bűncselekmények elleni küzdelem tapasztalatai.


Borítókép: Speaker of the Hungarian Parliament Laszlo Kover delivers his address at a conference of Nadal Network, the network of public prosecutors of the European Union, in the chamber of the now defunct upper house of the unicameral National Assembly in Budapest, 22 May 2025. (MTI/Zoltan Mathe)

Kövér László
jog
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!