Videó
2025. május 26., hétfő 20:23

Bóka János: Ukrajna uniós csatlakozásának brüsszeli projektje nemcsak a bővítésről, hanem a reformról is szól

Ukrajna uniós csatlakozásának brüsszeli projektje nemcsak a bővítésről, hanem az Európai Unió reformjáról is szól; ez a reform azt jelentené, hogy az Európai Bizottság nagyobb mozgásteret kapna a költségvetés felett, csökkenne az egyhangúság követelménye, és szélesebb körben alkalmaznák a minősített többségi szavazást - egyebek között a közös kül- és biztonságpolitika, valamint az adózás területén is - hívta fel a figyelmet Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter hétfőn. a Genti Egyetemen tartott beszélgetésen.

Bóka János a belgiumi Katolikus Flamand Diákok Egyesülete, valamint Nacionalista Diákszövetség vezetőségével folytatott beszélgetésben hangsúlyozta, hogy a bővítés által összességében az Európai Unió több hatáskört kapna, mint amennyivel eddig rendelkezett.

"Ezt már tapasztalhattuk gyakorlatilag minden területen. Itt tehát lépésről lépésre az Európai Egyesült Államok projektjéről van szó" - mutatott rá.

Mint mondta, ez a projekt önmagában nem népszerű, ám ha Ukrajna támogatásával kötik össze - mondván, hogy az ország Európáért harcol és osztja az uniós értékeket -, akkor már könnyebben eladható a közvéleménynek.

"Az Európai Egyesült Államok projektjének mindig szüksége van egy politikai hordozóra. Kell neki egy politikai gazdatest, mert önmagában nem tud működni, így Ukrajna - és uniós csatlakoztatása - pedig tökéletes politikai hordozója ennek a projektnek"

- fejtette ki.

Hozzátette: nyilvánvaló, hogy a jelenlegi intézményi és eljárási keretek között az EU nem lenne működőképes Ukrajnával együtt. Ezért ezeket a kereteket meg kell változtatni, ezt a változást egy föderális irányba kell vinni ahhoz, hogy Ukrajna beléphessen.

"És ha egyszer elindulunk ezen az úton, akkor persze előbb-utóbb tényleg be kell fogadni Ukrajnát. De a reformok még Ukrajna csatlakozása előtt megtörténnek, tehát lényegében átalakítják az Európai Uniót olyasmivé, ami inkább az Európai Egyesült Államokra hasonlít - és ehhez Ukrajna csatlakozását használják fel" - hívta fel a figyelmet.

Hangsúlyozta:

Ukrajna jelenleg a "szelektív államcsőd" állapotában van, évente mintegy 50 milliárd eurónyi külső támogatásra szorul az alapvető állami működés fenntartásához.

"Ez a támogatás döntően az Európai Bizottság döntésétől függ, így Ukrajna gyakorlatilag kiszolgáltatott helyzetben van, és nem tud szuverén módon működni. Egy ilyen, anyagilag függő, irányítható állam csatlakozása tovább növelné a bizottság befolyását - különösen egy föderálisabb EU keretei között" - hangoztatta.

Kiemelte:

Ukrajna uniós csatlakozása súlyos kockázatot jelentene az európai mezőgazdaságra nézve, fenyegeti a közös agrárpolitika fenntarthatóságát, és az olcsó, ipari méretű ukrán mezőgazdaság kiszoríthatja az uniós termelőket a piacról.

Hozzátette, hogy Ukrajna csatlakozásával az EU mezőgazdasági területe 20 százalékkal nőne, miközben az ukrán gazdaságok átlagos mérete többszázszorosa az uniós átlagnak. A háború óta az ukrán export áramlása is megváltozott, ma már a termékek több mint fele az uniós piacokra kerül, Ukrajna tagsága nélkül is - taglalta.

Figyelmeztetett, hogy az ukrán termékek között gyakoriak a génmódosított és az EU-ban betiltott szerekkel termesztett áruk, amelyek megállítására nem lesz lehetőség az uniós belső piaci szabályok miatt. Emellett az ukrán belépés 20 százalékos támogatáscsökkentést eredményezhet az uniós tagállamok gazdái számára, hacsak nem növelik jelentősen az EU költségvetését.

Magyarországon jelenleg is zajlik a nyilvános konzultáció Ukrajna uniós csatlakozásáról, és a közvélemény-kutatások szerint a lakosság mintegy 67 százaléka elutasítja azt. A kormány szerint, ha ez az arány tükröződik a konzultáció eredményében, az meghatározó lesz az ország hivatalos álláspontja szempontjából

- jelentette ki.

Bóka János hangsúlyozta: ilyen erős társadalmi felhatalmazás mellett nem támogatják Ukrajna csatlakozását, semmilyen uniós intézményi nyomás nem fogja ezt a pozíciót megváltoztatni.

A miniszter szerint kérdéses, hogy a háború valóban közelebb viszi-e Ukrajnát az uniós tagsághoz, mivel számos rendszerszintű probléma - például a korrupció, a jogállamiság és a demokratikus intézmények hiányosságai - jelenleg nem kerültek még napirendre.

A kárpátaljai magyar kisebbségről szólva Bóka János hangsúlyozta, jogaik helyzete 2014 óta folyamatosan romlik, és a magyar kormány célja, hogy Kijev visszaállítsa ezeket a jogokat.

Mint mondta, ez a kérés nem köthető Ukrajna uniós csatlakozási folyamatához, és Kijev nem állíthat feltételeket ezen jogok visszaadásához. Emlékeztetett, hogy a magyar közösség infrastruktúráját - iskolákat, kórházakat, szociális intézményeket - eddig elsősorban Magyarország támogatta, mivel Ukrajna érdemi segítséget nem nyújtott.


Borítókép: Budapest, 2025. május 8. Bóka János európai ügyekért felelős miniszter beszédet mond a Szabad Európa Intézet Szuverenitásindex '25 című szakmai bemutatóján Budapesten 2025. május 8-án. MTI/Purger Tamás

Bóka János
Ukrajna
EU-bővítés
magyar kormány
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!