Letette a hivatali esküt Nicusor Dan, Románia új elnöke
Letette a hivatali esküt Nicusor Dan, Románia újonnan megválasztott elnöke hétfőn a bukaresti parlament ünnepi ülésén, és megkezdte ötéves elnöki mandátumát.
A képviselők, szenátorok, kormánytagok, egyházi vezetők, a román királyi ház tagjai és a Bukarestben akkreditált külképviseletek vezetői előtt mondott beszédében az új államfő úgy értékelt: az állami intézmények gyökeres reformjára van szükség Romániában, a jogállamiság határain belül.
Nicusor Dan azt ígérte: figyelni fog a társadalom hangjára és partnere lesz a román társadalomnak.
Kiemelte: az elnökválasztás sok olyan embert késztetett állásfoglalásra, aki korábban távol tartotta magát a politikától, annak bizonyságául, hogy a román társadalom él és erős. Arra kérte őket: továbbra is vegyenek részt a közügyekben, és "nyomásgyakorlással" kényszerítsék rá az intézményeket a szükséges reformokra.
Nicusor Dan szerint rövid távon Románia legégetőbb gondja, "hogy többet költ, mint amennyit megengedhet magának", ezért a legsürgősebb teendőként a költségvetési hiány megfékezését nevezte meg.
"Románia nemzeti érdeke, hogy egy parlamenti többség által támogatott kormány alakuljon, amely végrehajtja a szükséges pénzügyi reformokat, és megnyugtatja a pénzpiacokat, a befektetőket, hogy Románia stabil, nyitott és kiszámítható ország"
- mondta az új elnök, felszólítva a pártokat, hogy a kormányalakítási tárgyalások során a múlt sérelmei helyett a nemzeti érdeket, Románia jövőjét tartsák szem előtt.
Külpolitikai téren Nicusor Dan úgy értékelte: az irány jó, de "nagyobb intenzitásra van szükség". Romániának szerinte erősítenie kell transzatlanti kapcsolatait, stratégiai kapcsolatait az Egyesült Államokkal, hozzá kell járulnia az Európai Unió és a NATO közti párbeszéd erősítéséhez, Európa önálló védelmének kialakításához, aktívabban részt kell vennie az Európai Unió közös döntéseinek meghozatalában.
Az új román államfő támogatást ígért Moldova európai integrációs törekvéseinek megvalósításához, fontosnak nevezte a közös energetikai, közlekedési, kulturális, oktatási projektek folytatását, és állami garanciaalap létrehozását sürgette a moldovai román beruházások számára.
"Romániának sok olyan dolgos, becsületes, szakmájához értő polgára, sikeres vállalkozója van az országon belül, a diaszpórában, Moldovában és más szomszédos területeken, aki bizonyított már az életben. Most arra van szükség, hogy ezeket az erőforrásokat a közjó szolgálatába állítsuk, és megteremtsük azt a Romániát, amelyről mindannyian álmodunk. Ha mind összefogunk, olyan nincs, hogy ne sikerüljön!"
- zárta beszédét az új román államfő.
Nicusor Dan Románia - a kommunista diktatúra utáni - ötödik szabadon választott elnöke. Bár valamennyi elődjét meghívták a beiktatásra, a volt államfők közül csak Emil Constantinescu és Traian Basescu volt jelen a hétfői szertartáson.
A jelenleg 95 éves Ion Iliescu, illetve a Romániát az utóbbi évtizedben vezető, februárban lemondásra kényszerült Klaus Iohannis nem vett részt Dan beiktatásán.
A parlamenti eskütétel után az új államfőt Ilie Bolojan ideiglenes elnök fogadta az elnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotában. A hétfői szertartás nyomán Nicusor Dan hivatalosan Románia elnökévé vált.
Borítókép: Bucharest, 2025. május 26. Nicusor Dan megválasztott román államelnök hivatali esküt tesz a Biblián nyugvó kézzel a kétkamarás törvényhozás együttes ülésén Bukarestben 2025. május 26-án. Romániában május 18-án tartották a megismételt elnökválasztás második fordulóját. MTI/EPA/Robert Ghement