Frissült
Videó
2025. június 30., hétfő 16:10

Szijjártó Péter: Magyarország és Szerbia szuverenista kormánya tovább fokozza az együttműködését

A veszélyek korában tovább nőtt a magyar-szerb kapcsolatok jelentősége, ezért a nemzeti érdekek azt diktálják, hogy még szorosabb legyen az együttműködés a két ország szuverenista kormánya között - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szegeden.

Szijjártó Péter és Marko Duric szerb külügyminiszter találkozója Szegeden
Szeged, 2025. június 30. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Marko Duric szerb külügyminiszter a tárgyalásuk után sajtótájékoztatót tart a Szegedi Püspöki Hivatalban 2025. június 30-án. MTI/Oláh Tamás

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szerb kollégájával, Marko Duriccsal közös sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Brüsszel ma már nem riad vissza az egyre durvább eszközök használatától sem a térségben, hiszen látható, hogy külföldről vezényelt kormányváltási kísérleteket hajtanak végre azokban a közép-európai országokban, ahol szuverenista vezetés van hivatalban.

"Márpedig Magyarországon és Szerbiában is az országok szuverenitását és a nemzeti érdeket előtérbe helyező kormányok dolgoznak, amelyek ellen egyértelműen külföldről vezényelt, a kormányváltás szándékát mutató akciókat hajtanak végre külföldi finanszírozással. Ebben a helyzetben Magyarország és Szerbia együttműködésének jelentősége megnő"

- vélekedett.

"Brüsszelben arra is készülnek, hogy átnyomják a Zelenszkij-tervet, amelynek következménye az lenne, hogy Magyarország és Szerbia biztonságos, s egyúttal olcsó energiaellátása is súlyos veszélybe kerülne" - folytatta.

"Ez pedig azt teszi indokolttá, hogy Magyarország és Szerbia még az eddiginél is szorosabbra vonja az együttműködését az energetikai területen. Sem Szerbia, sem Magyarország nem hajlandó lemondani az olcsó orosz földgáz és olcsó orosz kőolaj megszerzésének lehetőségéről"

- tette hozzá.

Majd rámutatott, hogy mára napi több mint 21 millió köbméternyi földgáz érkezik hazánkba a Szerbián keresztül vezető Török Áramlat vezetéken, miközben a szomszédos ország a téli fűtési időszakra való felkészülés jegyében megkezdte mintegy napi egymillió köbméter földgáz betárolását a magyarországi létesítményekben.

Szijjártó Péter és Marko Duric szerb külügyminiszter találkozója Szegeden
Szeged, 2025. június 30. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Marko Duric szerb külügyminiszterrel a tárgyalásuk után tartott sajtótájékoztatón a Szegedi Püspöki Hivatalban 2025. június 30-án. MTI/Oláh Tamás

Szijjártó Péter elmondta, hogy a hivatali partnerével áttekintették az előrehaladást az új kőolajvezeték építése terén is, amelynek éves kapacitása ötmillió tonna lesz, s amely nagymértékben hozzájárul majd a térség ellátásbiztonságához.

Emellett ismét éles tiltakozását fejezte ki a Zelenszkij-tervvel szemben, amellyel szavai szerint Brüsszel úgy akarja támogatni Ukrajnát, hogy közben tönkreteszi Közép-Európa energiaellátásának biztonságát, és többszörösére emeli a rezsiköltségeket a térségben.

"Ez botrányos, elfogadhatatlan, ezért a végsőkig küzdünk a Zelenszkij-terv ellen Brüsszelben"

- közölte.

Illetve egy "másik veszélyes brüsszeli nyomulásra" is figyelmeztetett, éspedig azzal kapcsolatban, hogy Ukrajnát gyorsítósávon be akarják nyomni az Európai Unióba.

"Mi ezt határozottan elutasítjuk, ugyanis a magyar emberek világosan nemet mondtak minderre a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson (…) És hiába lesz a növekedő nyomás, hiába fognak minket présbe huszonhatan Brüsszelben, ki fogunk állni a magyar emberek döntése és ezzel a nemzeti érdek mellett" - hangsúlyozta a miniszter.

Szijjártó Péter és Marko Duric szerb külügyminiszter találkozója Szegeden
Szeged, 2025. június 30. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Marko Duric szerb külügyminiszter (b2) tárgyal a Szegedi Püspöki Hivatalban 2025. június 30-án. MTI/Oláh Tamás

Majd aláhúzta, hogy Ukrajna gyors felvétele nemcsak Magyarország, hanem egész Európa biztonságára és gazdaságára nézve súlyos veszélyekkel és kockázatokkal járna.

Ezzel szemben - mint megjegyezte - a nyugat-balkáni államok csatlakozása nagy hasznot jelentene, új lendületet, frissességet, energiát adna a közösségnek.

"Ma szerintem nincsen józan eszű ember a Földön, aki azt gondolná, hogy Ukrajna jobb állapotban van, mint Szerbia. Ahogy nincs józan eszű ember, aki azt gondolná, hogy először a rosszabb állapotban lévő országokat kéne felvenni, és majd csak utána a jobb állapotúakat" - jelentette ki.

Ennek kapcsán pedig arra emlékeztetett, hogy Szerbia már tizenhat éve kérte a felvételét, és az Európai Bizottság négy éve folyamatosan javasolja újabb tárgyalási fejezetek megnyitását, amihez a tagállamok nem járulnak hozzá.

"Mi nem járulunk hozzá Ukrajnával a tárgyalások megkezdéséhez, ezért mindenfajta vádakkal becsmérelnek minket. Érdekes módon azok a tagországok nem szembesülnek ilyennel, amelyek éppen a Szerbiával való tárgyalásokat blokkolják. Ez a kettős mércének egy világos megnyilvánulása" - emelte ki.


Borítókép: Szeged, 2025. június 30. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Marko Duric szerb külügyminiszter (b) kezet fog találkozójukon a Szegedi Püspöki Hivatalban 2025. június 30-án. MTI/Oláh Tamás

Szijjártó Péter
magyar kormány
diplomácia
Szerbia
A Magyar Távirati Irodát 1881-ben alapították. Működését az Országgyűlés biztosítja.

Ha szeretne többet látni, regisztráljon az mti.hu-ra!

Minden regisztrált felhasználó 10% értékű levásárolható kupont kap az MTVA TV Maci-boltban!

Ha szeretne még több tartalmat látni, látogassa meg a hirado.hu oldalát!