Mintegy száz család megélhetését teszi biztonságosabbá a Szelídi-tavi csatorna kotrása
Nagyjából 15-20 gazda, mintegy 100 család megélhetését teszi biztonságosabbá a Szelídi-tavi csatorna kotrása; a munkálatokat a miniszterelnök személyesen is megnézte csütörtökön.

Orbán Viktor miniszterelnök látogatását követően Dusnoki Csaba Dunapataj független polgármestere a közmédiának arról beszélt, hogy a talajvízszint csökkenése következtében sokkal rosszabb a mezőgazdasági helyzet településükön és környezetében, mint 2022-ben.
Mint felidézte: Dunapataj nagyközség sokáig mezővárosi rangban volt, így nemcsak a szántóföldi konvencionális növények termesztése jellemző a településre, hanem a kertészet is. A szántóföldi növénytermesztés mellett az itt élő családok főként fűszerpaprika- és hagymatermesztéssel foglalkoznak, tehát nekik is létszükséglet, hogy "víz legyen a tájban", víz legyen a csatornákban, hogy ezeket a növényeket az aszályos időben meg tudják védeni.
"Amennyiben egy-két héten belül nem érkezik özönvíz a tavasszal vetett kapásnövényekre, akkor nem lesz mit betakarítani" - fogalmazott, hozzátéve, hogy ez pedig az érintett családok megélhetését sodorja veszélybe.
Mint kiemelte: Magyarország miniszterelnöke azonban létrehozta az aszályvédelmi operatív törzset és munkájához pénzt is rendelt, amely a gazdáknak jelentős segítség.

Kifejtette, hogy a pénzből a növényekkel benőtt Szelídi-tavi csatorna medrét kotorják ki, mert jelenleg nem tud benne folyni a víz. A munkálatokat követően a kitisztított medret feltöltik a Duna vízéből, és utána már alkalmas lesz a környékbeli gazdálkodók öntözőberendezéseinek működtetésére, terméseik megmentésére - húzta alá.
Orbán Viktor látogatásáról elmondta: a miniszterelnök személyesen akart meggyőzödni az aszályvédelmi operatív törzs által hozott határozatok, rendelkezések, és a hozzájuk rendelt források hasznosulásáról.
Dusnoki Csaba Sándor, az Új Élet Mezőgazdasági Kft. ügyvezetője arról beszélt, hogy vállalkozásuk Bács-Kiskun vármegyében közel 1400 hektáron termel szántóföldi növényeket, főként őszi árpát, őszi búzát, őszi káposztarepcét, kukoricát és napraforgót. Ezeknek a területeknek közel 20 százalékát tudják jelenleg öntözni.

Hangsúlyozta, hogy az elmúlt egy hónapban nem esett öt milliméternél több csapadék, ami messze elmarad attól a havi mennyiségtől, amelyre a növényeknek szüksége lenne. Jelenleg például a kukorica naponta 3-4 milliméter öntözővizet kíván, amelyet valamilyen módon pótolniuk kell.
"Ezért is külön öröm ez a beruházás, ez a fejlesztés itt a környékünkön, mert ha az öntözővízkapacitás folyamatosan biztosított, akkor meg tudjuk menteni azt a termést, amelyért már a tavasz eleje óta küzdünk" - fogalmazott.

Mint mondta: az öntözetlen kultúrák állapota, főképp a napraforgó és a kukorica közel sem kielégítő, a vízgazdálkodási oldalon hatalmas negatív mérleg mutatkozik, amely egyértelműen súlyos terméskiesést fog vállalkozásuk esetében is eredményezni. Az öntözött területek viszont arra jók, hogy kompenzálják a kiesést, és vállalkozásuk "biztosan túl fogja élni ezt az igen példátlan aszályos időszakot is" - tette hozzá a gazdálkodó.
Borítókép: Dunapataj, 2025. július 3. A Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök aszályvédelmi helyszíni szemlét tart Dunapatajon 2025. július 3-án. MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Benko Vivien Cher