Raisz Anikó: Parajdon nem a bánya sós vizét szivattyúzzák a patakba
A néhány helyen elterjedt információval ellentétben Parajdon nem a bánya sós vizét szivattyúzzák a patakba, hanem a Korond vizének átvezetését oldják meg így - írta az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára pénteken a Facebook-oldalán, hozzátéve, hogy erről a helyszínen személyesen is meggyőződött.
Raisz Anikó a Valós információk Parajdról című bejegyzésében utalt rá, májusban a megáradt Korond-patak 7-8 millió köbméter vízzel árasztotta el a föld alatti sótermeket, ez a vízmennyiség a Velencei-tó ötödének felel meg.
Jelenleg ideiglenes kék csöveken, a sós víztől hermetikusan elzárva, szivattyúkkal segítik át a patak vizét az érintett területen - tette hozzá.
Kiemelte, hogy napokon belül elkészül a 2 darab, 2 méter átmérőjű csőből álló új vezeték, amin keresztül a patak folyni fog, de ez még mindig csak rövidtávú megoldás:
a jövőben új, betonból kialakított mederben szeretnék elvezetni a patakot, segítve ezzel a későbbi árvizek gyors és ebből a szempontból veszélytelen levonulását.
Emellett épülne egy esővíztározó is - jegyezte meg.
Az államtitkár kitért rá, hogy a bánya közvetlenül több mint 135 embernek biztosított munkát, a továbbfoglalkoztatásukon folyamatosan dolgoznak, a megye és a város vezetése vizsgálja, milyen megoldásokkal lehetne segíteni a térség turizmusát.
Borítókép: Parajd, 2025. július 2. Munkálatok 2025. július 2-án a parajdi Só-szorosban, a Korond-patak azon szakaszán, ahol betört a víz a sóbányába. Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást. MTI/Veres Nándor