Tusványos - Szalai Piroska: Magyarország a GDP öt százalékát fordítja családtámogatásra
Magyarország nemcsak a GDP 1,7 százalékára rúgó szociális kiadásokkal, hanem adókedvezmények és adómentességek sorával, valamint ingyenes juttatásokkal, rezsicsökkentéssel is támogatja a családokat - mondta Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó a közmédiának nyilatkozva szombaton Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) zárónapján.
A tisztségviselő arra a Portfolio-cikkre reagált, amely az Eurostat adatsorából azt a következtetést vonta le, hogy harmadannyit költ családtámogatási juttatásokra a magyar állam, mint amennyi az uniós átlag.
Szalai Piroska rámutatott: nem az adatsorral, hanem annak értelmezésével van a gond. Az Eurostat idézett adatai ugyanis a szociális kiadásokra vonatkoznak, holott a családtámogatás nem csak a családi pótlékból, csedből, gyedből, gyesből, anyasági támogatásból és bölcsődei ellátásokra fordított összegekből áll, amelyek együttesen a GDP 1,4 százalékát teszik ki.
"Mi tudjuk, hogy mi nem ennyit költünk családtámogatásra, hanem a GDP öt százalékának megfelelő összeget, már 2022-ben is költöttünk ennyit, jövőre ez még nagyobb összeg lesz, sőt, már az idén nagyobb összeg lesz, mert növekednek az adótámogatások. Az Eurostat adatbázisát félreértő, nevét elhallgató portfóliós cikkíró úgy tálalta ezt az egészet, mintha ennyi lenne a magyar családtámogatási kiadás alapvetően" - mondta Szalai Piroska. Az adatbázisból kimaradtak a családtámogatási rendszer legszámottevőbb tételei, ugyanis a családi pótlék nagyon alacsony összeg, ennél sokkal többet ad az adókedvezmények és az adómentességek rendszere - tette hozzá.
"Bőven több mint egymillióan kapnak családi adókedvezményt és adómentességet jelen pillanatban a négygyermekes és a 30 év alatti anyák. Csak ők 155 ezren vannak, együtt már 1,2 millióan. Októbertől ez föl fog menni másfél millióra, mert a háromgyermekes anyukák is belépnek a rendszerbe"
- sorolta.
Hozzátette: aki adómentes anyuka, annak szinte biztos, hogy a családi kedvezményt a férje igénybe veszi, tehát ebben az esetben egy családon belül ketten is részesülhetnek a családtámogatási rendszerből. Az adókedvezmény egy nagyon sokakat érintő, de a szociális kiadások között valóban nem megjelenő támogatási forma, mert ezeket az összegeket nem szedi be az állam, otthagyja a családoknál, de attól még ez a magyar családtámogatási rendszer része.
"Nem a szociális soron, de kiadásként találhatók még bőven más elemek is. Ilyen elemek például a bölcsődén kívüli egyéb ingyenes juttatások: az ingyenes tankönyv, az ingyenes étkezés, a nyelvvizsga, a jogosítvány, az Erzsébet-tábor, mindenféle egyéb dolog, amelyet természetbeni juttatásként kapnak meg a családok alapvetően" - mondta Szalai Piroska.
Hozzátette: nem szabad elhanyagolni a 800 milliárd forintnak megfelelő rezsitámogatást és a támogatott hiteleket sem.
"Babaváró kölcsöne nagyon sok mindenkinek van. A támogatott hitelek mellett vannak támogatott megtakarítások, amelyeket szintén a gyermeket nevelő családok kaphatnak. A Babakötvényhez járó állami támogatást akár 18 éven keresztül kaphatja a család. Ezek együtt az 1,7 százalékát kitevő szociális kiadási soron kívül mind a magyar családtámogatási rendszer részei"
- mondta a miniszterelnöki főtanácsadó.
Leszögezte: a GDP-n belül öt százalékot elérő családtámogatási rendszere semelyik másik országnak nincs Európában, a magyar rendszer egyedi a kontinensen, és ennek a magyar rendszernek a költségvetése már idén tovább fog bővülni, jövőre pedig egy valóságos ugrás történik a családi adókedvezmény megduplázása révén - hangsúlyozta a miniszterelnöki főtanácsadó.
Borítókép: Budapest, 2025. április 24. Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Gazdasági és Versenyképesség Kutatóintézete (GVKI) munkatársa beszédet mond a Diploma és gyermekvállalás címmel megrendezett szakmai konferencián a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a Ludovika főépület Széchenyi dísztermében 2025. április 24-én. MTI/Lakatos Péter