V4-csúcs - Robert Fico: a versenyképesség erősítése a szlovák elnökség egyik fő célja
A versenyképesség erősítése a visegrádi együttműködés (V4) július 1-jével induló szlovák elnökségének egyik fő célja - mondta a szlovák miniszterelnök a V4-csúcson kedden Gödöllőn.
Robert Fico a Grassalkovich-kastélyban tartott csúcstalálkozó utáni sajtótájékoztatón kiemelte, azt szeretnék, hogy a négy ország ismét nagyon erős legyen.
Az unió versenyképességének fő problémáját a magas energiaárak jelentik, a villamos energia árát mindenképpen csökkenteni kell az EU-ban - húzta alá.
A szlovák elnökség második pillére az unió bővítése, e téren azt az álláspontot képviselik, hogy a csatlakozási tárgyalásokat már folytató országoknak - Szerbiának, Montenegrónak, Albániának és Ukrajnának teljesíteniük kell a belépési feltételeket.
A harmadik pillér a gyakorlati szektoriális együttműködések kérdése lesz, a védelmi iparra koncentrálnak majd, fontos lesz az illegális migrációval szembeni fellépés és a schengeni külső határok védelme is. De itt szeretnének egészségügyi és közlekedési együttműködésekkel is foglalkozni - jegyezte meg.
Az utolsó pillért az emberek közti kapcsolatok erősítésének szentelik, fontosnak tartják a 26 éve létező Visegrádi Alapot; valamint a V4 plusz formátumot. Utóbbiról kifejtette, bizonyos témák mentén és nem állandó jelleggel hívnának meg további tagokat az egyeztetésekre. Az EU soros elnökségét átvevő Írországgal elsősorban az új uniós költségvetésről lehetne egyeztetni. Energiaárak vagy migrációs politika témájában az osztrák vagy a német szövetségi kancellár meghívása is fontos lehet - jelezte a szlovák miniszterelnök.
Robert Fico szerint fontos, hogy a V4-ek a jövőben koordinációs találkozókat tartsanak az Európai Tanács ülései előtt, hiszen közös állásponton vannak egyebek ellett a migrációs paktum és az illegális migrációval való fellépés terén, és együtt mintegy 65 millió polgárt képviselnek.
A 2028-ban induló új uniós keretköltségvetésben szerinte fontos a közös agrárpolitika és a kohéziós politika megőrzése, ebben a V4-ek álláspontja nagyon közel áll egymáshoz, ahogyan a keleti régiók támogatásának fontosságát is egyformán látják.
Közölte, múlt héten egy informális egyeztetésük már volt az uniós csúcs előtt, most ezt valamennyire formalizálták. Kijelentette, megszületett a végleges döntés, hogy "a V4 visszatért".
Kérdésre válaszolva elmondta, bilaterális kérdések, például a Benes-dekrétumok ügye a mostani találkozón nem merült fel.
Borítókép: Gödöllő, 2026. június 23. Robert Fico szlovák miniszterelnök a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában 2026. június 23-án. MTI/Hegedüs Róbert
